Yekta Kopan
Yekta Kopan

Yekta Kopan

  • Yazar, Seslendirme Sanatçısı, Program Yapımcısı, Sunucu
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe

Sürdürülebilirlik
Yaratıcılık – Hepimizde Yaratıcı Bir Kaynar Var mı?

1968’de doğdu. Öğrenim hayatı Ankara’da geçti. Televizyon ve radyolarda seslendirme yapmaya çocukluk yıllarında başladı. Aynı yıllarda çocuk programlarında sunuculuk ve oyunculuk da yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.
80li yıllardan başlayarak öyküleri, şiirleri, deneme ve eleştiri yazıları çeşitli dergilerde yayınlandı. Özellikle Hayalet Gemi dergisindeki çalışmalarıyla tanındı. İlk kitabı Fildişi Karası 2000 yılında okurla buluştu. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri adlı kitabı 2002 Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Karbon Kopya adlı kitabı 2007 Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne, Bir de Baktım Yoksun adlı kitabı da 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne ve 2010 Haldun Taner Öykü Ödülü’ne değer bulundu. 2006 yılında İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bünyesinde Tiyatro DOT tarafından sahnelenen ve bir Bülent Erkmen projesi olan İki Kişilik Bir Oyun’un metnini yazdı. Oyun Almanya, İtalya ve Hollanda’da sahnelendi. Şilili ressam Alex Pelayo tarafından resimlenen çocuk kitabı Burun 2009’da yayımlandı.
Kitapları çeşitli dillere çevrildi. 2013 yılında Aile Çay Bahçesi adlı roman ve 2014’te İki Şiirin Arasında isimli öykü kitabını yazdı. Ayrıca yine 2014 yılında Türk öyküsü üstüne bir sözlük çalışması olan İpekli Mendil’in editörlüğünü yaptı.
2000’li yılların başlarından itibaren NTV’de yayınlanan günlük kültür sanat bülteni Gece Gündüz’ün sunuculuğunu yaptı. 2013 yılında bu programdan ayrılarak ArtıBir TV’de yapımcılığını da gerçekleştirdiği Cumartesi adlı kültür sanat programını hazırladı. Aynı dönemde Radikal gazetesinde düzenli olarak yazan Kopan, bir yandan da YapımLab bünyesinde Yaratıcı Yazarlık dersleri verdi.
2015’te ilk cildi yayınlanan kültür sanat yıllığı Can Almanak’ı projelendiren ve Kopan, Sakın Oraya Gitme adlı kitabını da 2016’da raflara çıkarttı. YouTube’da “Yekta Kopan’la Noktalı Virgül” adlı kütür sanat programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yürüttü.
2018 tarihli romanı Sıradan Bir Gün’den sonra 2020 yılında çizer Levent Gönenç’le birlikte Sarmaşık adlı çizgi romanı yayımladılar.
Son kitabı Bana Kuşlar Söyledi 2021’de okurla buluştu.
Yazarın kitapları ve öyküleri İngilizce, Almanca, İtalyanca, Japonca, Farsça, Arapça başta olmak üzere çeşitli dillere çevrildi.

Fildişi Karası

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri

Yedi Derste Vicdan Muhasebesi

İçimde Kim Var

Kara Kedinin Gölgesi

Bir de Baktım Yoksun

Karbon Kopya

Burun

Burun Tatilde

Kediler Güzel Uyanır

Aile Çay Bahçesi

İki Şiirin Arasında

Sakın Oraya Gitme

Medya Galerisi

  • Banner
  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image EXCLUSIVE
Murat Üzel
Haber Global TV Ekonomi Müdürü
image
Ediz Hun
Uzman Biyolog, Sinema Sanatçısı, Öğretim Üyesi, Politikacı
image
Ayhan Sicimoğlu
Program Yapımcısı, Müzisyen, Gurme