Fatih Türkmenoğlu
Fatih Türkmenoğlu

Fatih Türkmenoğlu

  • Gezgin, Yazar & Klinik Psikolog
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce
  • Fransızca

İletişim
Pozitif İletişim

Kişisel Dönüşüm
Bıktım bu hayattan, gidiyorum buralardan
Pozitif psikoloji ile mutluluk, başarı ve sağlık
Gezdim, gördüm, okudum, öğrendim
Hikaye Anlatıcılığı

Medya ile İlişkiler Eğitimi
Tam gün süren dersler, 1 -3 kişiyle, kamera ve kameraman eşliğinde, uygulamalı olarak yapılıyor.
Program, önce derse katılanın konusunda ayakta kısa bir röportajla başlıyor. Röportajın seyredilmesi ve yorumlanması ardından, Türkiye’de medya, haber nedir, ilgi çekici haber nasıl olur konuları anlatılıyor.
Ardından gazeteci ile doğru ilişki kurma yollarına değiniliyor. Algı ve ilişki modelleriyle psikolojik olarak bu denklem masaya yatırılıyor.
Bir sabah programı, bir ekonomi programı dekorunda kısa programlar çekip seyrediliyor, ardından tabii ki yorum.
Doğru sunum, vücut dili, diksiyon ve artikülasyon egzersizleriyle gün devam ediyor.
Basın bültenleri, basına yapılan sunumlar, seminerin diğer konuları. Katılıcılar, konuları hakkında kısa sunumlar yapıyorlar. Seyredip yorumlar yapılıyor.
İmaj, kameraya dost renkler, nasıl giyinmeli, daha sonraki konular. Birçok örnekle kravat bağlama şekillerinden gömlek yakasına kadar, katılımcılara medyada yer alabilecekleri en doğru halleri resmediliyor.
Yazılı basınla röportaj, rafyo röportajları, dergi ve sosyal medya yorumları konusunda doğrular ve ipuçları paylaşılıyor.
Kriz yönetimi, kriz esnasında doğru iletişim dili, zor sorularla başa çıkma, seminerin diğer alt başlıkları. Bu konuda filmlerden örnekler seyredip, günün son çekimi de hayali bir kriz ortamı düşünülerek yapılıyor.

İletişim
Sunum Teknikleri
Etkili Konuşma

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nün ardından New York Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları lisansüstü programını bitirdi. 1994’te Cosmopolitan’da yazmaya başladı. Bu arada Aktüel, Sabah Gazetesi ve Yeni Yüzyıl için de izlenim yazıları yazarken Radyo 2019’da “Köşebaşı” programını hazırladı ve sundu. 1996’da NTV’nin yayına hazırlanma aşamasında muhabir olarak televizyona geçti. 4.5 yıl boyunca sayısız haber ve program yaptı. “Sesler ve Renkler”, “Sevgi İle”, “Her Mevsim Bahar”, “Hindistan’dan Masallar” ve “Yolcu” programlarını hazırladı ve sundu.
CNN International tarafından davet edilerek Atlanta’daki CNN Merkezi’ne çeşitli eğitim ve konferanslara katıldı. 2001’de CNN Türk’e geçerek “Sesler ve Renkler”i hazırlamaya devam etti. 2 yıl sonra CNN International’in Turkiye muhabiri ve yapımcısı olarak çalışmaya başladı.
Turkish Daily News’ta “A Day Out In Istanbul” adlı haftalık köşesinde yazdı, gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin aylık yayın organı “B”nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Hillary Clinton, Aga Khan, Glafkos Klerides, Liza Minelli gibi birçok ünlüyle röportajlar yaptı, 70’yi aşkın ülke dolaşarak birçok hikayenin peşinden gitti, ama politik ve sosyal içerikli birçok haberde insan öğesini hep öne çıkarttı. Birçok yerel örgüt ve özel şirket tarafından verilen ödüllerin yanı sıra 1997’de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi “En iyi TV Programı” ödülünü aldı. 1999’da CNN konferansında haber dalında finale kalarak “World Report Contributor’s Award” ile ödüllendirildi. CNN Türk’te program sundu.
Gazetecilik bursuyla University of Michigan’da iki yıla yakın eğitim aldı, seminerler verdi. Dört kadının öyküsünü anlattığı kitabı Her Perşembe Saat 4’te, büyük beğeni topladı. 2020 yılında, Kent Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladı.

4 uzun hikayeden (novella) oluşan kitabı yayına hazırlanıyor.
Üç Kuruş Fazla Olsun, Kırmızı Olsun (2003) Epsilon
Amerikan Rüyası Tabirleri (2006) Epsilon
Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer (2011) Boyut – Saffet Emre Tonguç ile
101 Must See Places in Turkey (2012) Boyut – Saffet Emre Tonguç ile
Hayat Gezince Güzel Sahilde (2015) Inkilap

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Murat Yerdekalmazer
Danışman Eğitim Tasarımcısı Uluslararası Akredite Koç
image EXCLUSIVE
Dr. Ecmel Ayral
Kurucu Üye, Poliversity & UnLearn Akademi
image EXCLUSIVE
Ümit Ünker
Eğitmen, Yazar, Konuşmacı