Prof. Dr. Itır Erhart
Prof. Dr. Itır Erhart

Prof. Dr. Itır Erhart

  • Akademisyen, Sosyal Girişimci
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

Sosyal Girişimcilik
Sosyal Girişimcilik ve Etki Yatırımcılığı
Geleceğin kurumları amacı yalnızca kar etmek olan değil sosyal bir sorunu çözmeye çalışan, ürün ve hizmet geliştirirken insanlara ve doğaya zarar vermeyen kurumlar olacak. Nasıl böyle bir kurum haline geliriz ya da böyle bir sosyal girişimle nasıl birlikte çalışabiliriz?

Sosyal Sorumluluk
Nasıl Fayda Yaratılabilir?

Gönüllülük
Gönüllülük ve Mutluluk
Tüm araştırmalar kalıcı mutluluk ve anlamlı hayat için kendimizden daha büyük bir amaç bir çalışmamız gerektiğine işaret ediyor

Kurumsal Gönüllülük
Kurumlar neden ve nasıl gönüllülük projeleri geliştirmeli? Bunun birey ve kurum için faydaları nelerdir?
Gezegenden Ben Sorumluyum
Birey ve kurum olarak başka birey ve canlıları düşünmek sorumluluktan öte zorunluluk artık

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
Neden önemlidir? nasıl hem kadınları hem erkekleri özgürleştirir?

Temel İnsan Hakları
Temel İnsan Hakları Perspektifinden Kapsayıcılık
Nasıl kapsayıcı ve içermeci bir kurum kültürü inşa ederiz?

Aktif Vatandaşlık

Kişisel ve Kurumsal Gelişim
Sürdürülebilir Mutluluk Mümkün mü?
Aristoteles’den günümüze insanın mutluluk ve anlam arayışı
Felsefeden psikolojiye, sanattan nörobilime mutluluk anlam ve iyilik ilişkisi

Fark Yaratmak
Hayatta farkı nasıl yaratacak ve nasıl fayda sağlayacağız?

Güven
Kendine güven nasıl sağlanır? (Özgüven ve özdeğer)

İletişim
Şiddetsiz İletişim
Doğru iletişim
Aktif dinleme
Geri bildirim
Esneklik

NFT
NFT sanat mı?
NFT eşitlik ortamı yaratır mı?
NFT sanatçıyı doğrudan sanatsever ile buluşturur mu?
Ekolojik olarak NFT
NFT bağışçılığı özendirir mi?
Sürdürülebilirlik ve NFT

Kapsayıcı Bir Kurum Olmak İçin Neler Yapabiliriz?
Kurumumuzda Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak İçin Neler Yapabiliriz?
Kurumsal Gönüllük/Sürdürülebilirlik Programı Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Prof. Dr. Itır Erhart Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili Edebiyatı ve Felsefe okudu. Cambridge Üniversitesi’nden M.Phil., Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. 2001 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet, medya, insan hakları, medya, spor, sivil toplum üzerine dersler vermekte ve araştırma yapmaktadır. 2014’den bu yana The School of Life İstanbul’un eğitmen kadrosunda yer almaktadır. GQ Dergisi’nde Modern Etik, Onedio’da Refleks başlığı altında yazılar yazmaktadır. Hayatı Chicago’da bir otobüs durağında Team in Training’in “Maraton koşmak zor mu zannediyorsun, kemoterapiyi dene” afişini gördüğü an değişti. 2004 yılınca sosyal fayda için maraton koşmaya başladı. 2008 yılında, 5 arkadaşı ile birlikte, bugün 97,000 üyesi olan ve spor aracılığı ile 95 milyon TL kaynak sağlamış Adım Adım’ı kurdu. Şeffaflık platformu Açık Açık’ın ve Açık Açık Sosyal Girişim’in de kurucularındandır.Itır Sivil toplum alanda yaptığı çalışmalardan dolayı “Fark Yaratanlar” programına konuk oldu (2009). 2014 yılında Ashoka Fellow seçildi. Ashoka Türkiye Yönetim Kurulu, Tiyatro Kooperatifi Danışma Kurulu, Yanındayız Derneği Danışma Kurulu, Inogar Yçnetim Kurulu, Bego Jeans Yönetim Kurulu ve TEGV Mütevelli Heyeti Üyesidir. Sardis Ödülleri, TUHİD Alâeddin Asna Ödülü, Felis Ödülleri, Sürdürülebilir Markalar, ve Sürdürülebilir Gelecek Ödülleri jüri üyeliği yapmıştır.
Maraton ve ultra maraton koşucusudur.

Prof Itır Erhart studied Philosophy and Western Languages & Literatures at Bogaziçi University. She completed her M.Phil at the University of Cambridge and PhD. at Bogazici University. She is currently teaching courses on gender, human rights, media, fundraising and social movements at Istanbul Bilgi University. She is faculty member at The School of Life Istanbul where she offers workshops on resilience, being an active citizen, and self- knowledge.
She is the co-founder of Adım Adım (Step by Step) a volunteer-based organization that promotes charitable giving through the sponsorship of athletes in local sports events. Itır also co-founded Açık Açık a platform which unites donors with NGOs that respect the rights of donors. In 2016 Açık Açık received Transparency International’s award for civil society.
Itır is an Ashoka Fellow, Ashoka Turkey Board Member, TEGV Trustee and Advisory Board Member of the Theater Cooperative. She is one of the organizers of Festtogether, Turkey’s first sustainable music festival.

2019, The Aesthetics of Global Protest, Amsterdam University Press (Aidan McGarry, Olu Jensen, Hande Eslen Ziya ve Umut Korkut ile birlikte)
2008, Ben Neyim? Kişiler ve İnsanlar Üzerine Bir Çalışma, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi

2022, Koşaradım-Bir Yaşamdan Notlar, Koala Kitap
2022, Siz Hiç Su Kuyusunun Etrafında Dans Eden Çocuklar Gördünüz Mü?, Jungo (Çocuk Kitabı)

Makaleler ve kitap bölümleri (Başlıca)
2018, I. Erhart, H. Eslen Ziya, Sinemada Yaşlılık ve Erkeklik (Aging and Masculinity in Cinema), Yaşlanma ve Yaşlılık: Disiplinlerarası Bakış Açıları, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
2017, I. Erhart, Do Women Get the Offside Rule? Female Fans, Labeling and Stereotypes in Turkey, Race, Gender and Sport: The Politics of Ethnic ‘Other’ Girls and Women, Routledge.
2017, I. Erhart, H. Eslen-Ziya, Blossoms in the Steppes: Republican Masculinity Project in Crisis, Istanbul University Journal of Women’s Studies 1, 17-29.
2015, I. Erhart, H. Eslen-Ziya, Mr. Incredible, Man of Action, Man of Power: What If He Loses It All? Aging Heroes: Growing Old in Popular Culture, Rowman & Littlefield.
2015, I. Erhart, H. Eslen-Ziya, “Toward postheroic leadership: A case study of Gezi’s collaborating multiple leaders”, Leadership.
2014, I. Erhart “United in Protest: From ‘Living and Dying With Our Colours’ to ‘Let All The Colours of the World Unite’”, International Journal of the History of Sport 31, 1724-38.
2014, I. Erhart, H. Eslen-Ziya, Janissary: An Orientalist Heroine or a Role Model for Muslim Women, Heroines of Comic Books and Literature: Portrayals in Popular Culture, Rowman & Littlefield.

Medya Galerisi

  • Banner
  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Seçil Şendağ
Sosyolog, Eğitmen, 360 İletişim Ajans Başkanı
image
Giovanni Guidetti
Vakıfbank SK ve Sırbistan A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü, UNDP Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Savunucusu
image EXCLUSIVE
Dr. Ecmel Ayral
Kurucu Üye, Poliversity & UnLearn Akademi