Ece Süeren Ok
Ece Süeren Ok

Ece Süeren Ok

  • Wellbeing ve Stratejik İK Danışmanı
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

Wellbeing at work / Kurumsal Esenlik
Pandemi öncesi WHO tarafından işyeri hastalığı kategorisine alınan «Tükenmişlik Sendromu» pandemi ile birlikte çok daha fazla konuşulmaya başlandı. Bu konuda sürdürülebilir ve inovatif çalışmalar gösteren şirketler, yetenek savaşında rakiplerine göre önde gitmekteler. Çalışanların şirketlerden beklentileri içerisinde İlk 3 giren «wellbeing çalışmaları» önümüzdeki dönemlerde de önemini artıracak. Kurumsal esenlik başlığını, Türkiye’de ilk defa gündeme getiren konuşmacımız ile Wellness – Wellbeing arasındaki ince çizgiyi farkedip, bütünsel esenlik kavramının çalışan bağlılığı ve verimliliğine etkisini örneklerle dinleyebilirsiniz.

Kadın Liderler
Dişil liderlik özellikleri olarak tanımlanan; birlikte uyumlu çalışmak, iletişim ilişkilere değere verme ve geliştirme aynı zamanda çevik liderlerinde yetkinliklerindendir.
Kadın Liderler yüksek EQ’ ları nedeniyle Çevik Liderlik konusunda daha başarılıdır. Buna rağmen; organizasyonların üst düzey liderlik koltuklarının sadece %3 ü kadınlara ait. Bugüne kadar çoğunlukla yapılanın aksine, kadınların erkek meslektaşlarının liderlik özelliklerini rol model alması ve kopyalaması liderlik basamaklarını tırmanmakta kadınlara zarar veriyor. Vazgeçmemiz gereken alışkanlıklar neler?

İş Dünyasını Etkileyen 5 Megatrend Liderin Dünyasında Yetenek Ekosistemini Nasıl Şekillendiriyor?
PWC’ın 1.sini 2013, 2.sini 2023’te yayınladığı 5 Megatrend araştırmasını baz alarak liderin yetenek ekosisteminde dikkat etmesi gereken bağlamların adresleneceği konuşmada;
MT1 – İklim Krizi-Mobilite,
MT2 – Teknolojik Gelişmeler,
MT3 – Demografik Değişiklikler,
MT4 – Sosyal Dengesizlik,
MT5 – Bölünmüş/Parçalanmış Dünya
kavramlarına çeşitlilik, kapsayıcılık, yetenek kaybı ve sürekli dijitalleşen dünyada insan olmanın anlamı perspektifinden bakıyoruz.

Güven
Güven Nedir? Nasıl oluşur?
Güveni oluşturan 3 bacak; Mantık, Otantik Olma ve Empati
Güven, Güvenlik ve psikolojik güven ilişkisi

Farkındayım ama yapamıyorum!
Amaç , Araç ve Anlam karmaşası
Mükemmellik Tuzağı
Erteleme Hastalığı
Hikâye Anlatıcılığı

Geribildirim Sanatı
Programın Amacı
Bir gelişim aracı olan geribildirim tekniğinin, kullanılmasında; öncesi, esnası ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerin uygulamalı paylaşılacağı bu programda, yöneticileriniz performans gelişimi için kullanabilecekleri çok etkin bir araca sahip olacaklardır.
İletişim Tarzları
Geribildirim nedir? Ne değildir?
Etkin geribildirim nasıl verilmelidir?
Anlık geribildirim ile performans yönetimi
Zor diyalogları yönetebilme
Süre:
1 gün
Kimler Katılmalı?
Tüm organizasyonun katılımını açıktır.

İşyerinde 5 Takdir Dili
Programın Amacı
Steven Covey’in de dediği gibi; Fiziksel olarak yaşamda kalmanın hemen ardından, insanların en büyük ihtiyacı, psikolojik olarak yaşamda kalmaktır; anlaşılmak, kabul edilmek, onaylanmak ve takdir edilmektir. İş yerinde Takdir 5 Dili kitabının yazarları Gary Chapman ve Paul White tarafından oluşturulmuş bu eğitimin amacı, çalışanlarımızın günlük hayatında yüksek motivasyon ve takdir kültürü ile şirkete bağlı çalışmaları için anlamlı yöntemleri paylaşmaktır.
Takdirin Önemi
Beş Takdir Dili
Takdir Dillerini Kullanmak
Kalıcı Olmasını Sağlamak
Süre:
1 gün
Kimler Katılmalı?
Tüm organizasyonun katılımını açıktır.

İş Hayatında Esenlik (Wellbeing At Work)
Programın amacı
Well-being & Mindfulness eğitimiyle çalışanlarınız, sağlıklı bir zihne kavuşmak için olumlu düşünmenin olumlu sonuçlara etkisi hakkında detaylı bilgi sahibi olacak, besin alışkanlıklarını düzenleyecek ve bireysel davranış tercihlerinin farkına vararak bu tercihlerin performansına yansımasına dair etkili verilere ulaşacaktır.
Egzersiz ipuçlarıyla pratik bir şekilde işyerinde zindeliklerini tazeleyecekler ve alışkanlıklarının farkına vararak hayatlarını değiştirecek günlük basit ritüeller oluşturacaklardır.
Kimler Katılmalı?
Tüm organizasyonun katılımını açıktır.
Well- Being uygulamalarının tüm kuruma entegre edilebilmesi ve sürdürülebilirliği için İK ile 2 günlük ön strateji çalışması yapılması önerilmektedir.
Gereklilikler: Eğitim mekanında spor salonunun olması ve kullanımı ya da salonun geniş olması. Gün içi farklı ikramlar (temiz beslenmeyi destekleyen)
Katılımcı Sayısı:
Minimum 6, Maksimum 20 katılımcı eğitime katılabilir.
Süre:
2.5 gün
21 gün sonra bire bir 45 dakikalık takip çalışması
ay sonunda bire bir 45 dakikalık takip çalışması
Faydası:
Well-being ve Mindfulness çalışmaları ile tüm organizasyonunuza yeni alışkanlıklar kazandırmaya, şirket performansında yepyeni bir sayfa açmaya hazır olun.

Farklılıkların Gücü
Programın amacı
Bugünün dünyasında daha verimli çalışmak, yeniliklere imza atmak için farklı bakış açılarına ve düşünce yapılarına ihtiyaç var. Bunu fark eden ve değer veren kurumlar fark yaratırken, diğerleri piyasadan siliniyor.
Farklılık Nedir?
Neden kaynaklanır?
Sorunlar
Çözümler
Farklılıkların Yönetimi
Süre: 1 gün

Çeviklik ve Kadın Liderler
Programın Amacı
Dişil liderlik özellikleri olarak tanımlanan;
Birlikte uyumlu çalışmak,
İletişim
İlişkilere değere verme ve geliştirme
Aynı zamanda çevik liderlerinde yetkinliklerindendir.
Kadın Liderler yüksek EQ’ ları nedeniyle Çevik Liderlik konusunda daha başarılıdır. Buna rağmen; organizasyonların üst düzey liderlik koltuklarının sadece %3 ü kadınlara ait.
Bugüne kadar çoğunlukla yapılanın aksine, kadınların erkek meslektaşlarının liderlik özelliklerini rol model alması ve kopyalaması liderlik basamaklarını tırmanmakta kadınlara zarar veriyor.
Bu program ile Kadın Liderlerin güçlü yetkinliklerini baskılamadan kullanabilmeleri, farklılıklardan sinerji yakalayabilmeleri adına,
Kendini tanıma
Yeni nesl Liderlik-Hizmetkar Liderlik
Bireysel liderlik özellikleriniz
Bireysel özelliklerin liderlik basamaklarındaki yeri
Vazgeçmemiz gereken alışkanlıklar
Etki Alanım ve Etkim
Yeni alışkanlıklar geliştirme
Kişisel liderlik markam
konuları çalışılacaktır.
Süre:
2 gün

Yeni Nesil Liderlik
Liderlik Olarak Etkinizi Artırma
İçerik:
*Yeni Nesil Liderlik
*Hizmetkar Liderlik
*Durumsal Liderlik
-Yetkilendirme
-Geliştirme
Performans Diyaloğu
Süre:
3 Gün
12 Saat

İş Dünyasını Etkileyen 5 Megatrend Liderin Dünyasında Yetenek Ekosistemini Nasıl Şekillendiriyor?
PWC’ın 1.sini 2013, 2.sini 2023’te yayınladığı 5 Megatrend araştırmasını baz alarak liderin yetenek ekosisteminde dikkat etmesi gereken bağlamların adresleneceği konuşmada;
MT1 – İklim Krizi-Mobilite,
MT2 – Teknolojik Gelişmeler,
MT3 – Demografik Değişiklikler,
MT4 – Sosyal Dengesizlik,
MT5 – Bölünmüş/Parçalanmış Dünya
kavramlarına çeşitlilik, kapsayıcılık, yetenek kaybı ve sürekli dijitalleşen dünyada insan olmanın anlamı perspektifinden bakıyoruz.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünden mezun olan Ece Süeren Ok,kariyerine, 1992 yılında RJReynolds Türkiye’de, resepsiyonist olarak başlamıştır. Ardından , sırasıyla İnsan Kaynakları ve İdari İşler Departmanı Asistanı, Eğitim ve Geliştirme Asistanı, Eğitim Uzmanı ve Eğitim Şefi pozisyonlarında görev yaptıktan sonra, 1999 yılında Eğitim ve Geliştirme Müdürü; 2005 yılında ise İşe Alım, Eğitim, Kariyer Planlama ve Yedekleme Sisteminden Sorumlu Müdür olarak devam etmiştir.
Kariyer yolculuğu içinde Ürün Müdürlüğü de yapan OK, yeni ürün lansmanı ve Pazar araştırmaları ve ürün pazarlaması konusunda tecrübe elde etmiştir.
Kariyeri boyunca birçok uluslararsı projenin liderliğini yaparken, JTI Türkiye’nin Kariyer Planlama Sistematiğini ve JTI Türkiye’yi bu konuda “best practice market” konumuna getiren Eğitim Sistematiğini kurdu. 2007 yılında JTI Türkiye Pazarlama şirketinin Türkiye’de ve tütün sektöründe ilk kez “Investors in People” (IIP), sertifikasyonunun hem pazarlama hem de üretim şirketlerinde GOLD standartta alınmasına ve IIP nin global bazda yayılması süreçlerini başlattı. JTI İnsan Kaynaklarında çalışırken;
Tüm şirketin Eğitim sistemlerinin kurulup, eğitimlerin verilmesi ve ölçümlenmesi
JTI Türkiye şirketler grubunu Investor in Peopla, Top Empoyer Greta Place to work konumuna getiren kültür çalışmaları, wellbeing uygulamaları ve eğitimlerin verilmesi
görevlerini üstlendi.
KOÇ grubu “Lidersin Sensin” gelişim programının Wellbeing Danışmanlığı, Starbucks Mağaza Müdürlerinin gelişim koçluğu da üstlenen Ok, 2015-1017 yılları aracında MCT’de Yönetim Danışmanlığı ve Koçluk yaptıktan sonra 2017-2018 arasında CCI Türkiye’de İnsan Kaynakları, İdari İşler ve HS Direktörlüğü de yapmıştır.
Spor kariyerine 1979 yılında Eczacıbaşı’nda Jimnastikçi olarak başlamış ve sırasıyla İYİK ( İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü)’te ve Milli Takım’da yüzmüş ve ardından İYİK;ASSK ve Milli takım’da Türkiye’yi sutopunda temsil etmiştir. Aynı zamanda 2011’den bu yana Uluslararası Zumba fitness eğitmenliği sertifikası alan Ok, sırasıyla Zumba Gold, Zumba Kids, Zumba Sentao, Zumba Toning, Zumba Gold toning, Zumba Core sertifikasyonlarını da tamamlamış,halen ÜSSK (Üsküdar Su Sporları Kulübü) da Masterlar kategorisinde aktif olarak yarışmaktadır.
PERYÖN Ege Başkan yardımcısı, TurkishWINN İzmir Chapter Lead olan Ok, IODA (International Organizational Development Association) Türkiye Denetim ekibinde gönüllü olarak görev yapmaktadır.
2006 yılında tamamladığı Co_Active Koçluk eğitimi ve 2015 yılında aldığı ORSC sertifikasıyla, bugünlerdeki ilgi alanları arasında,Yeni Nesil Liderlik, Geleceğin İş Dünyası , Bireysel ve Kurumsal Koçluk, Bireysel ve Kurumsal Wellness ve Well-being, Farklılıkların Dahiliyeti ve Kadın Liderler , İşveren markası, Bağlılığın artırılması ve Rekabet stratejileri ile yeteneğin ilişkilendirilmesi yer alıyor.

Experience:
Freelance Management Consultant, Coach & Keynote Speaker
Currently working as management consultant- mainly human resources and leadership development (HR policy & procedures, career management, succession management, employer branding,leadership and employee experience development) since May 2018

Coca-Cola -Turkey
Human Resources Director
Nov 2017 – May 2018
Responsible from HR strategy and execution of HQ and 10 Manufacturing plants of CCI Turkey.
(HS ; Operational Excellence, Security falls under HR scope in CCI)

Management Centre Turkey (MCT)
Consultant & Coach
Sep 2015 – Nov 2017

JTI – June 1992 – May 2015
HR& Admin Director – Feb 2007-May 2017
Responsible from HR strategy and execution of 3 legal entities of JTI in Turkey.
Recruitment & Development Manager – May 2005 – Feb 2007
Responsibilities include, selection & recruitment activities as well as analyzing, developing and executing Individual Development Plan process leading to internal talent pool utilization and an operational career planning & succession management for all market, factory, distribution network.
Training & Management Development Manager – Apr 1999 – May 2005
Responsibilities include, analyzing, developing and executing JTI Turkey Training and Development strategies for JTI and the Distribution Network personnel, implementing Individual Development Plan process leading to internal talent pool utilization and an operational career planning & succession management.
Training & Development Supervisor – Jun 1997 – Apr 1999
Responsibilities include, organizing & delivering Classroom trainings to RJR Turkey & distribution network according to training needs analysis and organizing all outsourced trainings, running Issue Handling Sessions and creating , adapting new programs.
Training Specialist – Apr 1996 – Jun 1997
Responsibilities include, organizing & delivering Classroom trainings to RJR Turkey & distribution network according to training needs analysis , organizing all outsourced training programs & keeping all Training Programs updated while issuing all departmental reports.
Training Assistant – Apr 1995 – Apr 1996
Responsibilities include, organizing all Classroom trainings, keeping all training related database
Secretary / Assistant Human Resources – Oct 1992 – Apr 1995
Responsibilities include, assisting HR Director while working with Human Resources & Administration Supervisors on running all payroll, health insurance & administrative is

Education:
Marmara University (1996-1998)
MBA- Marketing Major
University of Istanbul (1988 – 1992)
BA – Economics (English section)

Memberships:
EGE PERYÖN İnsan Yönetimi Derneği
IODA Turkey (International Organizational Development Association)
TurkishWINN Member
ZIN Member (Zumba Instructors network)
USSK – (Üsküdar Su Sporları Kulübü) Aquamaster Swimmer

Medya Galerisi

  • Banner
  • Banner
  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
İlknur Üstünuçar
Uzman Klinik Psikolog, Psikoterapist, Süpervizör, Allen Carr Türkiye Kurucu Ortağı ve Kıdemli Terapisti
image EXCLUSIVE
Nihal Şirin Yücelgen
Danışman, Yazar, Podcaster