Akın Öngör
Akın Öngör

Akın Öngör

  • Selendi Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı
Konuşma Yaptığı Diller
  • İngilizce
  • Türkçe

Liderlik ve Takım Çalışması

Liderlik

Geleceğin Liderine Sürdürülebilir Başarının İpuçları

 

İş Dünyası & İşin Geleceği

Yönetim/Yönetişim

 

Çevre ve İklim

 

Akın Öngör 1945 yılında, Cumhuriyet’in ilk kuşak temsilcilerinden, sağlam değerlerle hayata atılmış ve ülkesine kırk yıla yakın hizmet etmiş bir anne babanın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.

Baba Zarifi Öngör, 1920’lerde tutucu bir çevreden çıkıp, sınırlı olanaklarla ve kendi azmiyle okumuş, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun bir dahiliye mütehassısıydı. Anne Nadire Öngör ise 1900’ler başında Bulgaristan’dan göç eden bir aileden geliyordu ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu bir matematik öğretmeniydi. Öngör Ailesi, sahip olduğu dürüstlük, çalışkanlık, vatan sevgisi, mücadele ruhu, adalet duygusu, açıklık, saygı ve sevgi gibi değerleri çocuklarına aşıladı. Ayrıca, dar imkânlarına rağmen çocuklarını TED Ankara Koleji’nde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okutarak, onların başarılarının temelini attılar.

Akın Öngör 1967’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Bu dönemde Ankara Kolejliler ve daha sonra Fenerbahçe kulüplerinde basketbol oynadı ve Türk Milli Takımlarında yer aldı.

Profesyonel iş yaşamında 13 yıl çeşitli sanayi firmalarında pazarlama yöneticisi olarak çalıştıktan sonra, bankacılık sektörüne 1981 yılında Pamukbank’ta üst düzey yönetici olarak katıldı. 1987’de Kurumsal ve Ticari Bankacılık, Pazarlama ve Dış İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Garanti Bankası’na geçti. 1991-2000 yılları arasında Garanti Bankası Genel Müdürü ve CEO’su olarak görevini sürdürdü; Garanti’nin büyük dönüşümüne önderlik etti. Bu dönüşümün birer vaka çalışması olarak ele alındığı Harvard’da ve London Business School’daki derslere eğitmen olarak katıldı.

1994’te ODTÜ takdir ödülü, 1999’da ülkeye ve üniversiteye katkıları nedeniyle “ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü” aldı. Önde gelen ekonomi dergi ve gazeteleri tarafından birçok defa “en başarılı yönetici” ödülü aldı. 2009’da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Vakıf İnsanı” ödülüne layık görüldü.

Çeşitli dönemlerde Garanti Bankası Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliğini, GarantiBank Moskova, Garanti Sigorta ve Garanti Teknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını, Türk Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığını ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüten Akın Öngör, halen WWF Türkiye, Doğal Hayatı Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ile TED İstanbul Koleji Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Üyesidir.

Elde ettiği profesyonel başarıların ardından, sevdiklerine ve kişisel hobilerine daha çok zaman ayırabileceği, sağlıklı ve dinamik bir emeklilik hedefiyle, önceden planlayıp haber vererek, Genel Müdürlük görevini 1 Nisan 2000’de Ergun Özen’e devretti.

Aynı zamanda bir denizci olan Akın Öngör 2003’te Atlantik Okyanusu’nu ve 2006’da Pasifik Okyanusu’nu yelkenliyle geçip; ardından Pasifik anılarını anlattığı “ia orana” (iyi günler) adlı kitabı kaleme aldı. Garanti Bankası Genel Müdürlüğü döneminde liderlik ettiği müthiş başarı öyküsünü kaleme aldığı “Benden Sonra Devam” isimli bir kitap da çıkarmıştır.

Yine hobi olarak, ailesiyle Akhisar’da kurduğu bağlarında “şato usülü” kaliteli şarap yapımına başladı. Burada üretilen Selendi markası, şarapseverlerin kısa zamanda büyük beğenisini kazandı.

Eğitime büyük önem veren Akın Öngör, Akhisar’da eşi adına Gülin Öngör Kız Teknik ve Meslek Lisesi’ni yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı.

1975’ten beri Gülin Öngör ile evli olan Akın Öngör, Pelin ve Yavuz’un babasıdır.

 

 

Selendi Wines/ Chairman of the Board of Directors, Former CEO of Garanti Bank, author and speaker

In his career, he worked as a marketing manager for 13 years in various industrial firms. He joined the banking sector as the senior manager in Pamukbank in 1981. In 1987, he was nominated as the Vice General Manager in charge of Marketing and Foreign Affairs in the Departmen of Corporate and Commercial Banking in Garanti Bank. Between 1991-2000, he continued working as the Managing Director and CEO of GarantiBank. He led to Garanti’s major transformation.  Develop A Different Personality Out of Business

Until 2003, he served as the Managing Member of Administrative Board of Garanti Bank and as the Board of Directors of Garanti Bank International, Garanti Moscow, Garanti Insurance and Garanti Technology. During this period, he was a member of the Board of Directors of the Turkish American Business Council and the Board Membership of Istanbul Culture and Art Foundation.

He received METU recognition award in 1994 and a “METU Outstanding Service Award” for his contributions to the country and the university in 1999. He received many times “the most successful manager” award by leading economics journals and newspapers. In 2009, he was awarded “the Man of Foundation” by the Prime Ministry General Directorate of Foundations.

At present he is the head of CEO Club. He is a member of Board of Trustees of WWF-Turkey, Boğaziçi University Foundation and TED Istanbul College Foundation.

After leaving professional business life, he started producing chateau style Selendi brand vintage wine in the vineyard he built in Akhisar.

He also published a book named “ia orana” in which he reminisces about his memories in the Pacific Ocean and a book named “Benden Sonra Devam” in which he wrote out his fabulous success story he lead when he was in the General Directorate of Garanti Bank.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Ercan Altuğ Yılmaz
Eğitimci, Akademisyen, Yazar, Oyunlaştırma Uzmanı
image
Prof. Dr. Emre Alkin
Akademisyen, Ekonomist & Yazar
image
Dr. Cenk Tezcan
Tıp Doktoru, Fütürist, Tıp Bilişimcisi