Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırabilirsiniz?

Uzman Psikolog konuşmacımız Deniz Bayel, Onedio/Yazio Mirador köşesi için yazdı.

“Kitaplar, çocukları bilişsel, duygusal ve sosyal açıdan geliştiren en önemli araçlardan biridir. Çocuklar kitaplar sayesinde düşünmeyi ve etraflarında olan şeyleri sorgulamayı öğrenirler. Problem çözme becerileri artar. Hayal güçleri, yaratıcılıkları ve görsel becerileri gelişir. Dil becerileri artar. Okuduğunu anlama ve yorumlama, hızlı okuma gibi hem okul hem de yetişkinlik hayatında onlara büyük katkı sağlayacak yetiler edinirler. Siz de çocuğunuz kitap okumayı sevsin, kitap okuma alışkanlığı kazansın istiyorsanız işte faydalanabileceğiniz bazı öneriler;

• Bebekler kitaptan ne anlar demeyin. İlk aylardan itibaren bebeğinize günlük olarak kitap okumaya başlayın. Bunun için bebeğinizin aç veya uykulu olmadığı, keyfinin yerinde olduğu bir zaman aralığı seçin. İlgisini takip edin. Sıkıldığını fark ettiğinizde okumayı bırakın.

• Bebeğiniz için parlak, büyük, renkli resimli, farklı duyuları harekete geçirecek özellikler içeren, yıpranmaya, ısırılmaya dayanaklı, yıkanabilir bir malzemeden yapılmış, elleriyle tutabileceği boyutta kitaplar tercih edin.

• İlgisini çekecek şekilde sesinizi alçaltıp yükseltin, kitaptaki karakterlerin seslerini taklit edin, mimiklerinizi kullanın. Kitaptaki resimleri göstererek onun da göstermesi için teşvik edin. Kitabın sayfalarını tutmasına, çevirmesine, kitabı fiziksel olarak hissetmesine izin verin…”

Okumak için; Onedio/Yazio sayfasını ziyaret edebilirsiniz.