Vedat Ozan
Vedat Ozan

Vedat Ozan

  • Koku Uzmanı / Parfümör
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe

Gastronomi ve Yeme-İçme Sanatı
Kişisel Dönüşüm
Vedat Ozan, koku ve tat duyuları ile bunların birbirleri ve diğer duyularla ilişkileri üzerinden çok duyulu bir yaklaşım sergiliyor; sürülebilen, koklanabilen ve yenilebilen her şeyi duyusal bir merceğe tabii tutuyor. Bununla beraber, gerek ilk dinlerden bu yana kokulu maddeler ticaretinin gerekse insanlığın beslenme serüveninin sosyal bir analizini yaparak bunları masalsı hikâyeler içine gömüyor ve izleyicilerle paylaşıyor.

Konuları:
– Koku algısı ve insan yaşamı içindeki rolleri (Bellek, duygu, üreme ve beslenme)
– Kokulu ürünlerin tarihi (İnanç sistemlerinden marketteki şişeye kısa bir kokulu yolculuk)
– Kadim koku malzemeleri (Misk, amber, civet)
– Lezzet algısı içinde koku ve tat duyularının rolleri (Doğru bilinen yanlışlarla beraber)
– Yiyecek kültürünün gelişimi (Zorunlu besinden opsiyonel olana, açlık gidermekten üç öğün yemeğe)

1978 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni (Kadıköy Maarif Koleji) bitirdi. Yüksek öğrenimi 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. İFSAK’ta fotoğraf üzerine aldığı eğitimlerin ardından proje koordinatörlüğü ve fotoğraf eğitmenliği yaptı. Bunun yanı sıra İFSAK Dergisi yayın kurulunda da yer aldı.
Profesyonel bağımsız parfümörlüğünün yanı sıra duyular (ve özellikle koku duyusu) konusunda çalışmalar yaptı. 2009-2012 arasında 94.9 frekansından yayın yapan Açık Radyo’da Salı sabahları 10.30’da Koku adlı programı hazırlayıp sundu. Koku duyusu ile ilgili olarak çeşitli konferans ve seminerlere katıldı, aynı zamanda üniversitelerde çeşitli derslere konuk eğitmen olarak davet edildi. Bunun yanı sıra birçok dergide koku üzerine makaleler kaleme aldı. Harper’s Bazaar, Marie Claire Maison, Vogue Türkiye gibi dergilerde de kendisi ile koku duyusu üzerine yapılan söyleşiler yer aldı.
Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programı’nda “Koku ve Duyuların Kültürel Tarihi” dersini vermektedir.

Medya Galerisi

  • Banner
  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Murat Çark
Alkollü İçecekler ve Tütün Eğitmeni
image
Sedef İybar
Yemek Danışmanı, Televizyoncu
image
Mehmet Yaşin
Gazeteci, Gurme, Gezgin, Yazar