Simay Dinç
Simay Dinç

Simay Dinç

  • Women in Games Türkiye Kurucusu, Sosyal Girişimci
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

Türkiye’nin ilk Oyun Yapımcıları ve Geliştiricileri Derneği OYUNDER’in yönetim kurulu üyesi ve WOMEN in GAMES Türkiye’nin kurucusu olan Simay Dinç, Apple tarafından 2015 yılındaTürkiye’den en iyi mobil oyun seçilen Recontact: İstanbul’un yapımcısı, Kıraarthane’nin Ortağı, MIAD (Malatyalı İş Adamları Derneği) Yatırım ve Inovasyon Komisyonu Başkanı, Arya Women’s Investment Platform’un medya lideridir.
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 2005 yılında mezun oldu. Girişimcilik ruhuyla 10 yıl süresince Amerika’dan Asya’ya farklı ülkelerde eğitim, staj ve hayalindeki projeleri gerçekleştirmek için araştırma yapma fırsatı buldu. Universal Studios Hollywood’da başlayan serüven Avustralya Sydney Opera House’a kadar devam etti.
Sosyal etkiye inanan girişimci Dinç, Türkiye’nin ilk yaratıcı girişimcilik köyü Yeniçarohori projesini oluşturdu. Bilim insanlarının, sanatçıların ve girişimcilerin bir arada çalışacağı ve Yeniçarohori’de olan KIRAARTHANE’nin de kurucu ortağıdır.
Dinç, sadece kendi girişimleri üzerinde çalışmıyor, girişimleri ve girişim fikirleri olan insanlara da yardım ediyor. Kadın girişimciliğine fırsat tanıyan ve kadın liderliğindeki şirketlere yatırım yapan Arya Women’s Investment Platform‘un da Medya Lideri. Aynı zamanda Rising Tide Europe’da Melek Yatırımcı olarak yer almakta ve yaratıcı endüstrilere yatırım yapmakta.
Simay Dinç, Digital Age dergisi tarafından Dijital Dünyaya İlham Veren Kadınlar arasında gösterildi.
PG Connect San Francisco, European Women in Games Conference Londra, Artlab Milano, Rocket Space San Francisco, Womenize Berlin, Tedx, Design Week Turkey, British Council Regional Leadership Weider Europe, Boğaziçi Universitesi Liderlik Konferansı gibi bir çok ulusal ve uluslararası toplantıda ve etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Dinç, ve yaklaşık 30 üniversitede de oyun endüstrisi üzerine konuşma yaptı.

She is an executive board member of OYUNDER, which is a non-profit association founded for the purpose of supporting and representing Turkish Game Industry as well as the founder of “Women in Games Turkey” that aims to incorporate the energy and creativity of women to this industry, aim to make people realize that this sector gets enriched by different disciplines and make sure that women act as creators, not players in the gaming sector. Up until now, organized trainings and events in Anatolia in almost 30 universities, reached more than 1000 women.
She is the co-founder of Recontact Digital Arts.
She is the game producer of award winning Recontact:Istanbul mobile games series.
Recontact:Istanbul, integrated video art in games, was chosen to be the best mobile game of Turkey by Apple in 2015. It reached 80 million people only in IOS. It also ranked among the bests in 2016. It was the best game in 153 countries in the innovative and creative category. It was shared as a story of success by Istanbul Chamber of Commerce as it contributed to promotion of İstanbul. It was also selected 1st in the best app category in Los Angeles Movie Festival, jury members of which consist of Oscar, HBOand Marvel on June 9, 2017.
The second project, Recontact:Istanbul Eyes of Sky, the first cinematographic mobile game of Turkey, made it to finals in International Mobile Gaming Awards to be organized in San Francisco on March 20, 2018 and DC Webfest to be held in Washington on April 6, 2018.
She continues to produce at full speed on the path with the motto of creating playable arts.
Simay was the finalist of the ‘Creative Impact Award’ of the year at MCV Women in Games Award in 2018
She is the one of the five women finalist of ‘European Women in Games Hall of Fame Awards’ 2018
She is also a new generation angel investor in the “Rising Tide Europe” focusing her resources to social impact and creative industries. She believes that game is the cultural and art industry of 21th century.
Simay has been chosen one of the four women leader to Women and Leadership program in Arts & Culture by British Council in 2018
She was selected one of the woman leader to inspire Digital World by Digital Age Magazine in 2017
It is worth mentioning that she curated the Turkey’s first creative art village ‘Small Village Small World’ project.In that village she is the co-founder of Kıraarthane which is an unusal co-working place for game developers, designers, artist. Kıraarthane, social impact project, also provides free cinematography, game design and coding lessons to village children in rural area.

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK
555 Yıl Sonra Küçük Köy Küçük Dünya
Sanatın ve Inovasyonun çatısı olduğu farklı disiplinlerden uluslararası sanatçıların, yaratıcı girişimcilerin bir arada çalışacağı ‘Sanatla beslenip, değer katan, fark yaratan projelerin üretildiği yeni bir diyar’ olmasını arzuladığımız Yeniçarohori/Küçükköy 1462’de yeniçeriler tarafından kurulmuş daha sonra rumların ve yüz yıldan beri Boşnakların yaşadığı 400 haneli %80’i terkedilmiş taş evlerden oluşuyor.Eski adıyla Yeniçarohori yeni adıyla Küçükköy’ün kültür, sanat ve teknoloji ile yeniden canlandıracak bu özel proje ile küçük bir dünya olmasını hedefliyoruz.
Köyde girişimcilerin ve sanatçıların bir arada çalışacağı yeni nesil çalışma ortamı yaratmaya çalışıyoruz.Buna yeni nesil ‘Creative Cluster’ diyebiliriz.
Şimdiye kadar 200’e yakın sanatçı ve sosyal inovasyonu destekleyen girişimci projeye dahil oldu.12 sanat galerisi, Kültür Merkezi ve Konferans Salonumuzun yanında Türkiye’nin önde gelen Sabancı üniversitesinin Yaratıcı Teknoloji Merkezi kurulması için çalışmalara başlandı.Böylelikle hem üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler ile eğitimler düzenlenirken köyümüzün ve çevre köy çocuklarının ücretsiz steam eğitimleri almaları sağlanacak.Köyümüze geldiğinizde Kıraarthane, Artura Gallery, Suna Tüfekçibaşı Atolyesi, Galerida, Özgül Tasarım, Kuca Seramik Atolyesi, Küçükköy Kent Müzesi, Kabbak Evi, Nedart deneyimlenecek yerlerin başında gelen yerler.
1462 yılında kurulan köyümüzün kuruluşundan 555 yıl sonra bilim ve sanatla tekrardan canlanacak,Yeni Fikirlerin esin kaynağı olabilmek için tüm sanatçıları ve girişimcileri bekliyoruz.Unutmayın ‘Burası Küçük bir Köy değil Burası Küçük bir Dünya’

DİJİTAL DÖNÜŞÜM
‘Burası Kıraathane değil Kıraarthane’
Sanatçı kardeşim Eray Dinç ile birlikte köyün meydanında tarihi bir Kıraathaneyi içine sanatı (art) ekleyerek Kıraarthane’ye co-working alana dönüştürdük.
Kıraarthane’nin ilk projesi video sanatı ve mobil oyunu harmanlayarak oluşturalan ‘Recontact:Istanbul’ Apple tarafından 2015 yılı en iyi mobil oyun seçildi, Küçükköyümüzün ilk dijital mahsulü 150 ülkede 70 milyon kişiye ulaştı. Dijital hasadımıza 2.oyunumuz Eyes of Sky ile devam ettik. Köy ortamında çalışmak isteyen yaratıcı girişimcilere Kıraarthane ile ortak çalışma alanı bir co-creative hub sunuyoruz.
Teknoloji sanatçıların ve girişimcilerin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Bugün bir sanatçı, tasarımcı köyümüzden dünyanın her yerinde istediği şekilde varlık gösterebilmekte ve üretimlerine yön verebilmektedir.
Uzun vadede hedefimiz Kıraarthane’yi Dijital Inkubasyon Merkezine dönüştürmek. Türkiye’de 30 milyon oyuncumuz var ancak oyun üretici gençlerimizin sayısı çok az, kendi oyunlarını üretme fikri köy çocuklarımızı heyecanlandırıyor ve çok ilgi duyuyorlar.
Oyun endüstrisinde yer alan bir kadın olarak Türkiye’de ki oyun endüstrisinin gelişmesi ve çocukların gençlerin kendi oyunlarını tasarlayabilmek için eğitim alabileceği bir yer hayalimi köyde gerçekleştirdiğim için çok mutluyum, büyük şehirlerde gençlerin bu tip eğitimlere ulaşması kolay ancak bir kasabanın bir köyünde bunu gerçekleştirebilmek ütopik bir durum olarak gözükse de, emekle adanmışlıkla fikirleriniz gerçeğe dönüşüyor ve yüzlerce kişi için sosyal etkileşim kaynağı oluyorsunuz.

TEKNOLOJİ&SANAT
Köyün Dijital Mahsulu Recontact:Istanbul
Recontact: Istanbul, 2015 yılında Apple tarafından Turkiye’nin en iyi mobil oyunu seçildi, sadece IOS’da 60 milyon kişiye ulaştı, 2016 yılının da en iyileri arasında yer aldı.153 ülkede en yenilikçi ve yaratıcı kategoride birinci sırada yer aldı. Türk basının dikkatini çektiği gibi ve Dünya basınında da milyonlara ulaştı.Istanbul Ticaret Odası tarafından Istanbul’un tanıtımına katkıda bulunduğumuz için başarı hikayesi olarak paylaşıldı.9 Haziran 2017’de Jüri üyelerinin Oscar, HBO, Marvel’dan oluştuğu Los Angeles New Media Film Festivaline en iyi app kategorisinde 1.secildik
2017 Kasım’da Ahmet Ümit’ in senaryo danışmanlığı yaptığı, Fikret Kuşkan’ ın başrolunu oynadığı Dünya’nın ilk sinematografik mobil oyunu Recontact:Istanbul Eyes of Sky’ı IOS/Android platformlarda paylaştık. İki oyunumuzla Dünya’da 100 milyon kişiye ulaştık.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image EXCLUSIVE
Ferhat Çalapkulu
Türkiye Beyin Takımı Kaptanı
image
Ayşe Şule Bilgiç
Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu Kurucusu, Planet Çocuk Genel Yayın Yönetmeni
image
Ercan Altuğ Yılmaz
Eğitimci, Akademisyen, Yazar, Oyunlaştırma Uzmanı