Simay Dinç
Simay Dinç

Simay Dinç

  • Women in Games Türkiye Kurucusu, Etki Girişimcisi
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

5 Aralık 1986 İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakultesi mezunu Simay Dinç, üniversiteye başladığı ilk yıl Dünyayı keşfetme kararı aldı ve 18 yaşından 28 yaşına kadar girişimcilik ruhuyla 40’ı aşkın ülkede eğitim, staj, gezi ve oyun dünyası üzerine araştırma yapabilme imkanlarını oluşturdu.
Recontact Digital Arts’ın kurucu ortağı Simay Dinç, Interaktif sinemayı deneysel çalışmaları ile bir adım öteye taşıyan Recontact Games serilerinin yapımcısı. Video sanatını oyun dinamikleriyle harmanladıkları ilk oyunları Recontact Istanbul ile App Store Türkiye’de yılın oyunu seçilmiş 153 ülkede feature edilmiş, Los Angeles New Media Film Festivali, International Mobile Games Awards gibi önemli ödülleri Türkiye’ye getirmişti.
Türkiye’nin ilk oyun yayıncıları ve yapımcıları derneği OYUNDER’in yönetim kurulu üyesi ve Women in Games Turkiye’nin kurucusu. 2015 yılından bu yana 40 farklı üniversitede 5000 kadın için ücretsiz eğitim programları, konferans ve hackathonlar düzenledi.
2018 yılında British Council tarafından Sanat ve Kültür alanında 4 Kadın Liderden biri seçildi ve 3 yıllık programa davet edildi. Londra’da UKIE’de (UK Interactive Entertainment) çalışma fırsatı elde etti.
2020 yılında International Women’ Day kapsamında Apple ve Google Play tarafından global rol model olarak lanse edildi.
2020 yılında Londra’da düzenlenen Mobile Games Awards’da Rising Star seçildi.
2021 yılında Londra Westminister Sarayında House of Lords’da düzenlenen, 35 ülkeden 500 finalistin yer aldığı 21st Century Icon Awards’a layık görüldü.
Ayvalık Küçükköy’ün bilim ve sanat köyü olması yolunda 2013 yılından bu yana hız kesmeden çalışıyor. Küçükköy’de çocuklara ve gençlere ücretsiz, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda oyun tasarımı, kodlama öğreten KıraARThane creative hub ve çağdaş sanat galerisinin kurucu ortağı.
2019 yılında Cambridge Üniversitesi Sürdürülebilirlik Liderlik Programına davet edilen Simay Dinç, Hacking the Future, Art Hackathon, C.A.T.S of Small Village, Let’s WoW gibi sürdürülebilir bir dünya ve yaratıcı endustrilerin geleceği ile ilgili projeler üretmeye devam ediyor.

GEN TR (Global Entrepreneurship Network ) Yönetim Kurulu Üyesi
GOOGLE Oyun ve Uygulama Akademisi Mentör & Juri
ARTLAB MILANO Mentor
U.S Consulate Techcamp Program Mentor
TOBB IGGK Yönetim Kurulu Üyesi Proje ve Yatırımlar Başkanı
Angel Investor / LP at Rising Tide 1 / EBAN (European Business Angel Network)

 .

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK
555 Yıl Sonra Küçük Köy Küçük Dünya
Sanatın ve Inovasyonun çatısı olduğu farklı disiplinlerden uluslararası sanatçıların, yaratıcı girişimcilerin bir arada çalışacağı ‘Sanatla beslenip, değer katan, fark yaratan projelerin üretildiği yeni bir diyar’ olmasını arzuladığımız Yeniçarohori/Küçükköy 1462’de yeniçeriler tarafından kurulmuş daha sonra rumların ve yüz yıldan beri Boşnakların yaşadığı 400 haneli %80’i terkedilmiş taş evlerden oluşuyor.Eski adıyla Yeniçarohori yeni adıyla Küçükköy’ün kültür, sanat ve teknoloji ile yeniden canlandıracak bu özel proje ile küçük bir dünya olmasını hedefliyoruz.
Köyde girişimcilerin ve sanatçıların bir arada çalışacağı yeni nesil çalışma ortamı yaratmaya çalışıyoruz.Buna yeni nesil ‘Creative Cluster’ diyebiliriz.
Şimdiye kadar 200’e yakın sanatçı ve sosyal inovasyonu destekleyen girişimci projeye dahil oldu.12 sanat galerisi, Kültür Merkezi ve Konferans Salonumuzun yanında Türkiye’nin önde gelen Sabancı üniversitesinin Yaratıcı Teknoloji Merkezi kurulması için çalışmalara başlandı.Böylelikle hem üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler ile eğitimler düzenlenirken köyümüzün ve çevre köy çocuklarının ücretsiz steam eğitimleri almaları sağlanacak.Köyümüze geldiğinizde Kıraarthane, Artura Gallery, Suna Tüfekçibaşı Atolyesi, Galerida, Özgül Tasarım, Kuca Seramik Atolyesi, Küçükköy Kent Müzesi, Kabbak Evi, Nedart deneyimlenecek yerlerin başında gelen yerler.
1462 yılında kurulan köyümüzün kuruluşundan 555 yıl sonra bilim ve sanatla tekrardan canlanacak,Yeni Fikirlerin esin kaynağı olabilmek için tüm sanatçıları ve girişimcileri bekliyoruz.Unutmayın ‘Burası Küçük bir Köy değil Burası Küçük bir Dünya’

DİJİTAL DÖNÜŞÜM
‘Burası Kıraathane değil Kıraarthane’
Sanatçı kardeşim Eray Dinç ile birlikte köyün meydanında tarihi bir Kıraathaneyi içine sanatı (art) ekleyerek Kıraarthane’ye co-working alana dönüştürdük.
Kıraarthane’nin ilk projesi video sanatı ve mobil oyunu harmanlayarak oluşturalan ‘Recontact:Istanbul’ Apple tarafından 2015 yılı en iyi mobil oyun seçildi, Küçükköyümüzün ilk dijital mahsulü 150 ülkede 70 milyon kişiye ulaştı. Dijital hasadımıza 2.oyunumuz Eyes of Sky ile devam ettik. Köy ortamında çalışmak isteyen yaratıcı girişimcilere Kıraarthane ile ortak çalışma alanı bir co-creative hub sunuyoruz.
Teknoloji sanatçıların ve girişimcilerin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Bugün bir sanatçı, tasarımcı köyümüzden dünyanın her yerinde istediği şekilde varlık gösterebilmekte ve üretimlerine yön verebilmektedir.
Uzun vadede hedefimiz Kıraarthane’yi Dijital Inkubasyon Merkezine dönüştürmek. Türkiye’de 30 milyon oyuncumuz var ancak oyun üretici gençlerimizin sayısı çok az, kendi oyunlarını üretme fikri köy çocuklarımızı heyecanlandırıyor ve çok ilgi duyuyorlar.
Oyun endüstrisinde yer alan bir kadın olarak Türkiye’de ki oyun endüstrisinin gelişmesi ve çocukların gençlerin kendi oyunlarını tasarlayabilmek için eğitim alabileceği bir yer hayalimi köyde gerçekleştirdiğim için çok mutluyum, büyük şehirlerde gençlerin bu tip eğitimlere ulaşması kolay ancak bir kasabanın bir köyünde bunu gerçekleştirebilmek ütopik bir durum olarak gözükse de, emekle adanmışlıkla fikirleriniz gerçeğe dönüşüyor ve yüzlerce kişi için sosyal etkileşim kaynağı oluyorsunuz.

TEKNOLOJİ&SANAT
Köyün Dijital Mahsulu Recontact:Istanbul
Recontact: Istanbul, 2015 yılında Apple tarafından Turkiye’nin en iyi mobil oyunu seçildi, sadece IOS’da 60 milyon kişiye ulaştı, 2016 yılının da en iyileri arasında yer aldı.153 ülkede en yenilikçi ve yaratıcı kategoride birinci sırada yer aldı. Türk basının dikkatini çektiği gibi ve Dünya basınında da milyonlara ulaştı.Istanbul Ticaret Odası tarafından Istanbul’un tanıtımına katkıda bulunduğumuz için başarı hikayesi olarak paylaşıldı.9 Haziran 2017’de Jüri üyelerinin Oscar, HBO, Marvel’dan oluştuğu Los Angeles New Media Film Festivaline en iyi app kategorisinde 1.secildik
2017 Kasım’da Ahmet Ümit’ in senaryo danışmanlığı yaptığı, Fikret Kuşkan’ ın başrolunu oynadığı Dünya’nın ilk sinematografik mobil oyunu Recontact:Istanbul Eyes of Sky’ı IOS/Android platformlarda paylaştık. İki oyunumuzla Dünya’da 100 milyon kişiye ulaştık.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Ayşe Şule Bilgiç
Edebiyat Tutkunu, Disiplinlerarası İletişim Uzmanı, Sosyal Girişimci, Yazar, Sanatçı
image
Ferhat Çalapkulu
Türk Beyin Takım Kaptanı
image
Tolga Özol
Dijital Ajans Başkanı