Ayşe Şule Bilgiç
Ayşe Şule Bilgiç

Ayşe Şule Bilgiç

  • Edebiyat Tutkunu, Disiplinlerarası İletişim Uzmanı, Sosyal Girişimci, Yazar, Sanatçı
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe

Ebeveynlik ve Çocuk Gelişimi
Çocuklara
Neden Kitap Okumalıyım? Kitap Okumak Sevilir mi?
Ayşe Şule Bilgiç ile Kitap Okuyoruz. (Dijital ya da Fiziksel Kitap Armağan Ederek)

Çocuklu Yetişkinlere (Anne, baba, öğretmen, bakım veren)
Pandemi Döneminde Çocuğum İçin Evimi Nasıl Öğrence’ye Çevirebilirim?
Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocuğum ile Nasıl Bir İletişim Kurmalıyım?
Ebeveynlik Tutumunuzu Anlayarak Çocuğun Mizacına Uygun İletişimi Nasıl Kurabilirsiniz?
Kitap Okuma Alışkanlığının Çocuk Gelişimindeki Yeri ve Önemi. Çocuğuma Kitapları Nasıl Sevdirebilirim?
Düş Kurabilen Girişimci Çocuklar İçin Yetişkinler Ne Papabilir?

Yetişkinlere
İçinizdeki Çocuk ve İçinizdeki Girişimci ile Tanışın!
Pandemi Döneminde Kaygı ile Yaşamayı Öğrenmek.
Girişimci Olunur mu Doğulur mu?
Düşlerini Gerçekleştirebilen Bir İnsanın Günlüğü…
Çocukluğun ile Barışmadan Yarını Yaratamazsın!
Başarılı ve Mutlu Olmak Mümkün mü?

Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi mezunudur.
Marmara İletişim Fakültesi’ni bir Ünsal OSKAY öğrencisi olarak derece ile bitirmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Eğitim Teknolojileri Yüksek Lisansı yapmıştır. İstanbul Kent Üniversitesi’nde Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur’un açtığı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programına kabul edilmiş ve 2. master derecesini başarı ile almıştır. Hala Koç Üniversitesi’nde eğitim çalışmalarına devam etmektedir.
“Ben kendimi sadece kendi biyolojik çocuklarımın değil önce Türkiye’de sonra bütün dünyada doğan çocukların annesi gibi sorumlu hissediyorum.” diyen Ayşe Şule 16 yıldır çocuklar için İletişim, Eğitim, Psikoloji, Felsefe ve Nörobilim alanlarında disiplinlerarası akademik çalışmalar ve sosyal girişim projeleri yapmaktadır.
Şu ana kadar 150’den çok çocuk kitabı yazan (Bu çocuk kitapları 7.500.000 adet satmıştır. )
Ayşe Şule Bilgiç’in, “Analysis of The Number of Words in Pre-School Age Group Prepared and Published in Children Books Between 2015-2020 in Turkey” adlı bilimsel araştırması; 1st International Infant, Child and Adolescent Psychology Congress’nde yayınlanmıştır. (KAYNAK: https://bcepk.com/1-bcepk-tr/)
Ayşe Şule Bilgiç, Ali Sabancı, Ali Koç, Begüm Doğan, Göktekin Dinçerler, Varol Civil, Kenan Çolpan, Ayşegül Akşak, Timuçin Öğün ile ortak olduğu Düşyeri adındaki Yerli Sosyal Girişimin kurucusudur. ( KAYNAK: www.dusyeri.com.tr) Düşyeri, Ali Sabancı ile Ali Koç’u aynı şirkette ortak yapan ilk girişimdir.
Ayşe Şule Bilgiç’in 2008’de kurduğu Düşyeri adını ilk olarak Pepee çizgi filmi ile duyurmuştur. Pepee izlenme rekorları ve ülke sınırlarını aşan ünü ile Türkiye’nin Milli çizgi film kahramanı ilan edilmiştir. Pepee bir iletişimci ve Türkiye’nin tüm çocuklarını kendi çocuğu gibi hisseden Ayşe Şule’nin gözü ile anaokulu eğitim müfredatının televizyon yolu ile anaokula gitme fırsatı olmayan çocuklara ulaştırmak için tasarlanmış, eğitimde fırsat adaleti yaratmak için bilimsel verilerle hazırlanmış ve bu misyonunu başarmış bir sosyal girişim projesidir.
Ayşe Şule’nin kurduğu, şu anda dijitalde 47 milyon aylık trafiği, 3 milyondan çok abonesi olan sosyal girişim Düşyeri, içinde çocukların ruhsal ve bilişsel gelişimlerini destekleyen, yaşa özel kişiselleşen çocuk televizyon kanalı; Düşyeri TV, okunan, izlenen ve dinlenebilen dijital kitapları; Düşyeri KİTAP, klasik müzik; Düşyeri Müzik ve Farkındalık Oyunları adındaki çocuk meditasyon hizmeti; Düşyeri FO ile internette ebeveynler ve çocuklar için güvenli bir dünya yaratmıştır.
Ayşe Şule, Düşyeri’nin yakın zamanda 19 ülkenin çocukları ile buluşacağını söylemektedir. (KAYNAK: https://www.armanayse.com/dus-isleri-bakani-ayse-sule-bilgic/)
Düşyeri LAB çatısı altında, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile “Covit 19 Küresel Salgın Karantina dönemi özelinde Ebeveynlerin Uzaktan Eğitime İlişkin Görüşleri” adlı araştırmaya imza atan Ayşe Şule Bilgiç, eğitimin klasik okullar ve müfredattan bağımsız yepyeni bir yola gireceğini söyleyemakte ve çocuklar ile onların bakımverenleri üzerine yaptığı akademik çalışmalarına Düşyeri LAB çatısı altında devam etmektedir.
Üniversiteden mezun olduktan sonra Hürriyet gazetesi’nde çalışmaya başladı. Hürriyet Otoyaşam adlı ekte ‘Rüzgarın Kızı’ köşesinde yazıları yayımlandı, aynı adlı bir tv programını CNN TÜRK’e yaptı.
Bir iletişiimci olarak Sinema ve dizi sektörünü merak edip 6 yıl kadar bu sektörde rejiden senaristliğe, oyunculuktan yönetmenliğe pek çok koltukta oturdu. Bir İstanbul Masalı’nda Zeynep, Kurşun Yarası dizisinde İsadora, Hacı dizisinde Gazeteci Zeynep gibi pek çok karaktere oyunculuğu ile canvardi. Gönül Salıncağı ve Pulsar gibi dizilerin hem yapımcığılını hem senaristliğini hem de bazı bölümlerin yönetmenliğini yaptı.
2009 yılında çizgi film AR-GE’sini yaparak Düşyeri [3] adında bir çizgi film ve canlandırma stüdyosu kurmuştur.
Stüdyonun yaptığı ilk çizgi film Pepee 2009-2013 yıllarında TRT Çocuk’ta yayınlanırken 2014’ten beri Show TV’de yayınlanmıştır. Şu an ise Düşyeri TV adlı kendi dijital kanalında yayınlanmaktadır.
2011’de, JCI – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nden Global Girişimcilik Haftası Özel Ödülünü, çizgi filme yaptığı yatırımlardan dolayı Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu tarafından, Yılın Genç Girişimcisi Ödülü: Sıradışı Genç Girişimcisi seçildi.
Yarattığı Pepee karakteri, 2012 yılında “3. Antalya Televizyon Ödülü: En iyi Çocuk Programı” ve “Troya Kültür-Sanat Ödülleri: Halk Oyunları” ödüllerini aldı.
ABD’de yayımlanan, her yıl eğlence ve şov dünyasının en başarılı kadınlarını belirleyen The Hollywood Reporter dergisinin 2015 yılındaki TV dünyasının en başarılı 25 kadını listesinde yer alan ilk ve tek Türk kadını oldu.

TEDX Konuşmaları
“Yetişkinlik Çocukluğun Hapisanesidir”
https://www.youtube.com/watch?v=lm-K_82U4lU

“Düşlerinin peşinden Düşyeri’ne”
https://www.youtube.com/watch?v=SZFYfv4dgOo

“Herkesin Gittiği Yöne Gitmeyin”
https://www.youtube.com/watch?v=h1CHBjQyDUE

Kitapları
Bir Anne Doğuyor
https://www.dr.com.tr/Kitap/Bir-Anne-Doguyor/Egitim-Basvuru/Aile-Cocuk/Hamilelik-ve-Cocuk-Sagligi/urunno=0001853377001?gclid=Cj0KCQiA2af-BRDzARIsAIVQUOeUjbz-Xw773JD6qEDneqNQwgAGpa0K8FvOP2HaGSGv8Uy0NWTiyAoaAhS4EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Yazdığı 150 Çocuk Kitabı
https://dukkan.dusyeri.com/

Türkçe’ye Kazandırdığı “Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Terapi Uygulamaları” Kitabı
https://dukkan.dusyeri.com/cocuk-ve-ergenlerde-bilissel-terapi-uygulamalari

Haber Global Yayını
https://youtu.be/mTprW5bj_oA 
https://youtu.be/oqP_QGRzPiA

Ayşe Arman Röportajı
https://www.armanayse.com/dus-isleri-bakani-ayse-sule-bilgic/

Medya Galerisi

  • Banner
  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Prof. Dr. Sinan Canan
Sinir Bilim Uzmanı, Araştırmacı Yazar