Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur
Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur

Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur

  • Psikiyatr
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

Kişisel Dönüşüm
Travmalar Döneminde Dayanıklı Kalmak: Farkındalık ve Umut
Resilience (Dayanıklılık)
Stres, Kaygı, Endişe
Covid Bağlamında İlişkiler
İletişim Becerileri
Satış Becerileri
Akla Gelen Sorular

Orta öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde, üniversite eğitimini ise Hacettepe Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. 1985 yılında bir Avrupa Konseyi bursu aracılığıyla İngiltere’de “Toplum Psikiyatrisi” ve “Ruh sağlığı hizmetlerinin yapılandırılmasında değişik modeller” konularında çalışmıştır.
1986-88 yılları arasında British Council bursiyeri olarak gittiği Londra Psikiyatri Enstitüsü’nde (Kings College) “davranış tedavileri”, “cinsel işlev bozuklukları-cinsel terapiler”, “evlilik terapileri” ve “kaygı bozuklukları” alanlarında eğitim almıştır.
1992 yılında Doçent, 2001 yılında profesörlük ünvanını almıştır. Doçentlik sonrasında çalışmalarını özellikle “Bilişsel ve Davranış Terapileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları”, “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” konularında yoğunlaştırmış ve 1996 yılında ülkemiz içinde kanıta dayalı çağdaş bir terapi yaklaşımının tanınması ve yaygınlaştırılması amacıyla Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin Kurucu Başkanlığını yapmıştır. Halen aynı derneğin başkanlığını yürütmekte ve bilişsel davranışçı tedavilerinin hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde iyi ve etik uygulamalarının yaygınlaştırılması doğrultusunda eğitimler vermektedir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda hizmet verdiği 1992 yılında Türkiye’de ki ilk “ Sigara Bırakma Merkezi” ve ilk “Cinsel İşlev Bozuklukları Değerlendirme ve Tedavi Merkezi” nin kuruculuğunu yapmıştır.
2000 yılında Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (EABCT) başkanı seçilmiştir. Dr Sungur önce İngiliz Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği ardından EABCT tarafından “kognitif-davranışçı terapist” olarak akredite edilmiştir. Amerikan Kognitif Terapi Akademisi kurucu üyelerinden olup, aynı akademinin diplomatı ve sertifiye edilmiş eğitici ve süpervizörlerinden biridir. Beck Enstitüsü Uluslararası Danışma Kurulu üyesi de olan Dr Sungur 2017 yılında Merkezi ABD’de olan “Uluslararası Kognitif Terapiler Birliği” (IACP) nin Amerikalı olmayan ilk başkanı seçilmiştir. 2020 yılında ise “Avrupa Seksoloji Federasyonu” başkanı seçilmiştir. Aynı yıl tüm kıtaları ve birlikleri aynı şemsiye altında toplayan “Dünya Kognitif Davranış Terapileri Konfederasyonu’nun Yönetim Kurulu Üyeleri’nden birisi olmuştur. Bugüne kadar toplam 7 uluslararası ve birçok uluslararası katılımlı ulusal kongrenin başkanlığını üstlenmiştir.
Yurtdışında çeşitli ülkelerde yürüttüğü eğitim etkinlikleri yanı sıra birçok uluslararası ve ulusal bilimsel dergilerde editörlük, danışma ve yayın kurulu üyeliği görevleri yapmıştır. Yurtiçi ve yurtdışındaki bilimsel dergilerde yayınlanmış 100’den fazla makalesi ve çeşitli kitap ve kitap bölümleri mevcuttur. “ Deprem Sonrası Ortaya Çıkan Psikolojik Tepkileri Anlamak ve Kendi Kendine Yardım Etme Yöntemleri” ,Sen, Ben ve Aramızdaki Her şey”, “Belirsizlikle Barışmak, Kaygı ve Endişeyi Yönetmek: Korona Günlükleri” ve ”Aşk, Evlilik, Sadakatsizlik: Şeytan üçgeni” isimli çok sayıda okunan kitabın yazarıdır. Yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce kongrede davetli konuşmacı olarak yer alan yazar yurtiçi ve yurtdışında ruh sağlığı profesyonellerine Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri eğitim standartlarıyla uyumlu “Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimi dışında “Çift Terapileri”, “Cinsel Tedaviler”, “Kaygı Bozuklukları” gibi konularda eğitimler vermektedir. Ulusal ve uluslararası meslek ödülleri de olan Dr Sungur son olarak Avrupa Seksoloji Federasyonu tarafından çift ve seks terapilerine olan katkıları nedeniyle bir “gold medal” ile ödüllendirilmiştir. Halen İstanbul Kent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Şahika Ercümen
Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Milli Sporcu & Beslenme ve Diyet Uzmanı
image EXCLUSIVE
Nihal Şirin Yücelgen
Danışman, Yazar, Podcaster