Özkan Zere
Özkan Zere

Özkan Zere

  • Yazar, Düşünür, Konuşur, Dinler
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

1- Cevherden Mücevhere (Bireysel Evrim / Takım Evrimi)
Bizi bugüne getiren becerilerimiz, yarına taşıyamayacaklar. Birey için de, şirketler için de durum aynı.Hepimizin, daha önce denemediği şeyler için eyleme geçmeye, yeni beceriler geliştirmeye, aşkla peşine düşeceğimiz işleri keşfetmeye, olanı biteni farklı açılardan görmeye, zorluklar karşısında pes etmeden kendimizi çabucak toparlamaya ihtiyacımız var.

2- Geleceğin Lideri ( Mutlu / Yaratıcı / Değişime Uyumlu )
Şirket, ekip veya birey olarak, kendi geleceğimizi kendi ellerimizle yaratmaktan başka çaremiz yok. Bir yandan bugünü yönetirken, bir yandan da yarınımızı yaratacağız.Kendi geleceğimizin yaratılışına bugün, şimdi, hemen liderlik edeceğiz. Geleceğimize liderlik etmek 3 temel beceriye (karaktere) ihtiyacımız var: Geleceğin Lideri, Yaratıcı – Yıkıcı – Yapıcı olmalı…

3- İş Hayatında Anlam Arayışı
Kimse kimseyi takdir etmiyor, öte yandan herkes takdir bekliyor. Eğer bir işi layıkıyla yaptıysanız ve dönüp de kimse sizi onaylamıyorsa, kendi sırtınızı ara ara sıvazlayın ve kendinize “Aferin Evlat!” deyiverin iyi geldiğini göreceksiniz. Ve lütfen birlikte çalıştığınız insanları hemen, şimdi, bugün takdir etmeye başlayın.

4- Aklına Çabuk Ayağına Çevik (İnovasyon için Hızlı Öğren)
Eğitim hayatımız boyunca biz hata yapmamayı öğrettiler. İş yaşamında da durum değişmedi. Hata yapmaktan korkmak, hatadan kaçınmak, hata-savar olmak tüm hayatın şifresiydi sanki. Oysa inovasyon için farklı becerilere ve farklı bir kafa yapısına ihtiyaç var. Başarılı inovasyon için hata-savar değil, hata-sever olmak gerekli. Gelecek hatadan çabuk öğrenip çevik değişenlerin olacak.

5- Ekmek Teknesi İnovasyon Takasına Karşı (Dev Şirketlerde İnovasyon)
Geleceğimizi garanti altına almak istiyorsak, odağımızı geleceğe çevirip, gelecekte dünyanın nasıl olacağını hayal edip, o dünya için yeni bir şeyler yaratmak zorundayız. Amiral gemisine dönüşmüş ekmek teknesi bugün bize hayatımızı idame ettiriyor olabilir. Ancak, gelecekte var olmak için, bir yandan inovasyon takalarını hazırlamak, yeni ve bilinmeyen iş fikirlerini filizlendirmek zorundayız.

6- Ortak Gelecek Hayali (İnovasyon için Hizalanma)
Gelecek demek bugün olmayan yeni çözümler demek. Girişimci ruhun içine bir ateş düşüyor; çözüm gereken bir mesele onu buluyor. Çözümüne değil meselesine aşık oluyor. Tek başına hızlı, birlikte uzağa gidebileceğini biliyor. Takım arkadaşlarını ve tüm paydaşları ortak bir gelecek hayalinin çatısı altında toplamayı başarıyor. Ortak gelecek hayali, akılları ve gönülleri çelecek bir resim belki.

7- Değişim Takım Oyunudur (Değişim için Hizalanma)
Yeni bir dünyada yeni bir başlangıç için yola çıkacak olan şirketler, Değişim Destekçileri ve Değişim Köstekçileri kimlerdir sorusunu kendine sormalı. Kayığımızda kimler küreklere asılıyor? Kimler ikna olmayı bekliyor? Kimler uyukluyor? Kimler içinde bulunduğu tekneye delik açıyor? Kayığınızın, yeni dünyanın keşfedilmemiş anakaralarına sağsalim ulaşması dileklerimle.

Epey zaman rakamlarla uğraştım; Denetçi, Bankacı, Finans Direktörü, CFO olarak çalıştım. Gel zaman git zaman, kalbimin sesini duydum. Tiyatro sahnesine çıktım.Aktörlük tutkum sayesinde, Dünya’nın dört bir tarafından ışıl ışıl sanatçı ve ustalara karıştım. Parlak ışıkları üzerime bulaşmaya devam ediyor. Keyifle…
Şimdilerde: yazıyorum, çiziyorum, çıkıyorum, konuşuyorum. Susuyorum; siz konuşuyorsunuz, duyuyorum…Birlikte seyahatlere çıkıyoruz; daha iyi bir geleceğe doğru…Akışta; yerimi yurdumu bulmuş durumdayım; çok şükür…Sohbetler, Atölyeler ve Mihmandarlık ile İş Dünyası’nda değer yaratıyorum. Değişim, İnovasyon, Çalışan Mutluluğu, İşe Bağlılık, Öz Gelişim ve Hakiki Liderlik ilgi alanlarım.
İnsan hepsinin odağı…

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Ferzan Özpetek
Yönetmen, Senarist, Yazar
image EXCLUSIVE