Bora Bozankaya
Bora Bozankaya

Bora Bozankaya

  • Şef
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe

Bora Bozankaya 1980 yılında Ankaralı bir ailenin oğlu olarak Bursa’da doğuyor. Çocukluğu Bursa, İstanbul ve Ankara’da geçiriyor. Beyoğlu / Tünel, Bodrum/Gölköy, İzmir/Seferihisar ve Bursa’da yeme-içme hayatında birçok ilke imza atan aynı zamanda sanat eserleri koleksiyoncusu, doğa ve av merakı olan babası Necip Bozankaya’ dan mutfak, yemek kültürü ve avcılığa dair çok fazla bilgi ve tecrübe ediniyor. İlköğretim yılları üç şehirde geçiyor, ortaöğretim, lise ve üniversite yılları Ankara’da. Ankara üniversitesi biyoloji bölümünde okurken aynı zamanda çeşitli etkinliklerde ve reklam ajanslarında çalışıyor. Okul hayatı bittiğinde etkinlik yönetimi alanında, özellikle açık hava konser, festival ve çeşitli organizasyonlarda uzmanlaşıyor.
2008 yılında babasının izinden gitmeye karar vererek İstanbul Culinary Institute’de profesyonel aşçılık eğitimi alıyor ve tamamen yeme-içme sektörüne yöneliyor. Profesyonel olarak mutfak yolunda ilerleme kararı alarak; Mezzaluna İstinye Park ve merkez mutfaklarında çalışmaya başlayan Bora Bozankaya ardından Gümüşsuyu’nda Localino adlı bir tratttoria açıyor. 2013 yılında ise Bunk Hostel’de yabancı turistlere yönelik geliştirdiği mutfağıyla, teras bar işletiyor. 2015 yılında Karaköy’de Fırın adlı bir pizzacı hayata geçiriyor. “Odun Fırınında Pizza” konsepti ile tabelasında burger bulunmayan fırın, öyle çok ilgi çekiyor ki pizzadan çok burger satılıyor. Bu dönemde hakkında yapılan bir röportajda ‘Comfort food un sihirbazı’ diye bahsediliyor ve yazının sonunda her kim olursak olalım ellerimiz ile yemek yemeyi seviyoruz felsefesi ile yolunu elle yenen yemeklere çeviriyor.
Bu talebi gördükten sonra mekânın fiziksel şartlarından dolayı Fırın’ı kapatmaya ve yola sadece burger ile devam etmeye karar veren Bora Şef, 2017 yılında Moda’da adıyla müsemma şefi ve ortağı olduğu Best of Burger – BOB’u hayata geçiriyor. Daha sonra yeni nesil burgeri daha çok kişiyle tanıştırmak için BOB’u satarak yollarını ayırıyor ve yine Moda’yı tercih ederek 2019 Nisan’ında şefi ve sahibi olarak Banko Burger hayata geçiriyor. Hem BOB, Hem BANKO ilk yıllarında Time Out İstanbul’dan en iyi burgerci ödülünü alıyor. Ve aynı klasmanda iki kere ödül alan ilk girişimci şef oluyor.
Tüm bu süreçlerde sektöre olan katkıları yüksek hacimde ekonomiler yaratıyor. Siyah eldiven ile yemek, küçük m2 de az yatırım ile yüksek ciro yapmak, pandemi başında paketlenmiş ve yıkanabilir burger, demonte gıda ürünleri ile insanların evlerine ulaşmak bunlardan sadece birkaçı.
Bora Bozankaya aynı zamanda yatırımcı ve girişimciler için danışmanlık hizmeti veriyor. Kariyeri boyunca edindiği tecrübelerini, sektör dinamikleri ve trendleri ile harmanlayarak yeme-içme sektörüne giriş yapan kişi ve şirketlerin başarılı işletmelere dönüşen projeleri için baştan sona tüm operasyon, tüketici alışkanlıkları, markalaşma süreçleri danışmanlığı yapıyor.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image EXCLUSIVE
Ümit Ünker
Eğitmen, Yazar, Konuşmacı
image EXCLUSIVE