Alphan Manas
Alphan Manas

Alphan Manas

  • Fütürist & Derin Teknolojiler Uzmanı
Konuşma Yaptığı Diller
  • İngilizce
  • Türkçe

Gelecek ve Fütürizm
Gelecek Stratejileri ve Sektör Yansımaları
“Nerede Hata Yaptım” Şirketlerin Geleceklerini Etkileyen Hatalar
Gelecek Yaşam Biçimleri
Geleceğin Şirketleri
Şirketlerin Sürdürülebilir Gelecek Senaryoları
Başkalarının Vizyonu ile Geleceğe Hazırlanmamak
Geleceği Tasarlamak için Değişime Hazır Olmak

Dijitalleşme Gelecek Trend ve Teknolojiler
Teknolojinin Yaşamımıza Etkisi

İş Dünyası & İşin Geleceği
Şirketler Oyunu Oynamak Yerine Nasıl Değiştirmeliler?

Girişimcilik

 

Alphan Manas, 30 Temmuz 1962 yılında İzmir’de doğdu. Dörtyol doğumlu Aysel ile İzmir doğumlu Oğuz’un oğlu. Oğuz Manas 1991 yılında, (www) çıkmadan 4 yıl önce “2000’li yıllarda Evlerimizden Bilgisayarlarla Alışveriş Yapacağız.” efsane yorumunun sahibi Profosör. Manas’ın Yasemin adında bir de kız kardeşi var.
Manas, o yıllarda tanısı konamayan DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu)’na sahipti. Öğretmenleri sürekli “aşırı hiper” yakıştırması yapardı. Dokuz yaşında IBM 1130 bilgisayar ile tanıştı. Delikli kartlar ve sonrasında basit yazılımlar yaptı. On yaşında kendi odası için alarm sistemi geliştirdi.
Manas’ın notları 14 yaşına kadar ortalamayı yakaladı. İzmir Atatürk Lisesi’ndeki basketbol koçu sayesinde liseyi ‘Tamamlama’ notlarla 10 üzerinden, 5.62 ortalama ile 1979 yılında bitirdi. O yıl Atatürk Lisesi basketbol takımı Türkiye 3. oldu.
1979 yılında hiperaktivitesine yenilip istasyona yaklaşan trenin durmasını beklemeden trenden atladı. Aylarca hastanede kalarak üniversite beklentisini endüstri mühendisliğinden tekstil mühendisliğine çevirdi.
1983 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.
1987 yılında New York Eyalet Üniversitesi’ne (SUNY) bağlı F.I.T. (Fashion Institute of Technology)’den Üretim Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı.

İŞ YAŞAMI:
1986 yılında Tenba‘nın New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalıştı.
1987 yılında Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.
1988 Şubat ayında OT-VT (Otomatik Tanıma & Veri Toplama; yeni adıyla Nesnelerin İnterneti) alanında çözümler sunan Exim (1)’in kurucu ortağı oldu. Aynı zamanda şirketin 10 yıl da Genel Müdürlüğünü yaptı. 2005 yılında Deloitte Fast 50 programı ile, Türkiye’nin son beş yılda en hızlı büyüyen 39 teknoloji şirketinden biri olan Exim, aynı yıl Fast 500 EMEA programında sıralamaya katılan 500 uluslararası şirket içerisinde 185. oldu.
1997 sonrası Teknoloji Holding (2)‘in tüm şirketlerinin kurucu ortağı oldu. Bunların arasında dünyanın en büyük EFT-POS üreticisi Ingenico‘nun Türkiye distribütörü ve bölgesel çözüm ortağı Planet (3) ve Üçüncü Parti Kredi Kartı/Debit Kart/EFT-POS Hizmeti veren Universal Kart Hizmetleri (4) ve Bilişim sektörüne hizmet veren Teknik Servis şirketi Teknoser (5) de bulunmaktadır.
Teknoloji Holding ile: – İran’da Eniac-Tech (6) ’i, Ukrayna’da Technology Ukraine (7) ve Mısır’da Technology Egypt (8) ’i kurdu. Türkiye’de de yazılım şirketi Veriset (9) ’in satın alınmasında yer aldı. Adı geçen şirketler orta vadede ya ortaklara satıldı ya da kapatıldı.
Teknoloji Holding’in kurmuş olduğu ortaklıklarda Murahhas Üye olarak aktif görev aldı. Bunlar: 1999 yılında Çukurova Holding, KVK ve Genpa ile kurulan GPRS öncesi hizmet veren Mobil Data Operatörü Mobicom (10); 2000 yılında Ericsson ortaklığıyla kurulan, Türkiye ve MENA ülkelerine telefon santrali ve benzeri Ericsson çözümleri satan CPG (11); 2001 yılında Telenity firması ile %50-50 ortaklıkla kurulan PayPal’e rakip olmayı hedeflemiş fakat Türkiye’de GSM operatörlerinin engeline takılan Mobil Ödeme Servisi Sağlayıcısı m.Pay (12); Otomatik Sayaç Okuma ve Telemetri Sistemleri Servis Sağlayıcı hizmeti vermek üzere KVK ve Teknoloji Holding ortaklığıyla kurulan Sayot (13) ve Turkcell ile Teknoloji Holding ortaklığıyla kurulan Çocuk TV’si DigiKids (14)‘dir.
Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de Yönetim Kurulu Eş-başkanı olarak 18 yıl grubun ‘İş ve Pazar Geliştirme’ faaliyetlerini bizzat yürüttü.
2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yer alan yedi şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan Brightwell Holdings BV (15)’yi kurdu.
‘Seri ve İnovatif Girişimci‘ olarak 10′dan fazla sektörde; Tasarım Hizmetleri şirketi T-Design (16) (bugün Arman Tasarım adıyla iş yaşamında devam etmektedir.), 90′lı yıllar/2000′in başında çocukların/gençlerin sevgilisi TV oyunu Hugo‘nun yapım şirketi Konsensus (17), İddaa (Inteltek) ve Bilyoner dahil satış yapılan (20) şirket ve şu anda yatırımı olan (3) şirket dahil toplam 40 şirkette; 50′den fazla kişiyle ortaklık kurdu.
En az 20 tane şirket birleşmesi/evliliği görüşmesini bizzat yürüttü. Kurduğu veya Murahhas Azası olarak bizzat İş Modellerini oluşturduğu şirketlerin değerleri 1 milyar USD’ye ulaşırken, yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçmiştir.
Yurt dışında Eclipse Aviation, Heuliez/ MIA Electric Car, Synergethic/ Tilter Electric Car, Think Electric Car ve SAAB‘ın satın alınması için teklif verdi. Synergethic/ Tilter Electric Car‘ın satın alınması sürecini yönetti ve ortak oldu. Teknoloji transferi konusunda bölgesel hükümet ile yaşanan sıkıntılar yüzünden Türk ortaklar Fransız mahkemelerinde şirketin iflasını istedi.

POZİSYONLAR, ÖDÜLLER VE ÜYELİKLER:
1994 yılında Harvard Business School‘da OPM’e (Patron, Yönetici Programı) katıldı.
1985 yılında 57. Topçu er Eğitim Tugayında kısa dönem askerlik yaptı. ‘Er Yerleştirme Sınavlarının Bilgisayar Kontrollü Test Sistemine Taşınması‘ çalışmasıyla Başarı Armağan Beratı aldı.
1996 yılında ABD’de Yöneticilere seminer ve 453 kitapla en büyük yönetim desteği veren American Management Association‘a üye oldu. Kurumun o yıllardaki en önemli kitaplarından biri olan ‘İş Hayatında İnsan Üslupları’ kitabının Exim, E&E ve Hewlett Packard firmasının sponsorluğunda basılmasını sağladı.
2004 yılında World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye Başkanı oldu.
2005 yılı Kasım ayında Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu oldu. Aralık 2009’da ise Kamboçya Devlet Nişanı aldı.
2006–2007 yılları arasında TÜBİTAK-MAM’ın Enerji, Kimya ve Çevre Enstitü’leri Danışma Kurulu Üyeliğini yaptı.
2007 yılında Boren (Bor Enstitüsü) Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.
2007 yılında Millenium Project’in Türkiye kurucusu oldu. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında uluslararası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamları, planlamacı stratejistler ve fütüristlerden oluşan bir (think thank) Danışma Kuruludur.
Temmuz 2009’da TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi oldu. Bu görevi halen devam etmekle beraber, kurumdaki kimliğiyle üniversitelerde ‘Girişimcilik, İnovasyon ve Gelecek‘ konularında konferanslar veriyor.
2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Jeotermal Ensititüsü Danışma Kurulu Üyeliğine seçildi.
Kasım 2015′de Işık Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Danışma Kurulu‘na seçildi.
Şubat 2016′da TİM‘e (Türkiye İhracaatçılar Meclisi) İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı olarak atandı. Bir yıl süre ile bu görevi sürdürdü.
Nisan 2016′da İHKİB‘e (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) İnovasyon Danışmanı olarak atandı. Bir yıl süre ile bu görevi sürdürdü.

DERNEKLER VE SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI:
2004 yılında İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü.
2005 yılında Türkiye Fütüristler Derneği Kurucu Başkanı oldu. 2008 yılından beri bu derneğin Onursal Başkanlığı görevini yürütüyor.
2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, Institute of Ecolonomics‘in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi ve bu görevini 2008 yılına kadar sürdürdü.
2007-2008 sezonunda Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Yönetim Kurulu üyeliği süresince bayan voleybol takımının sorumluluğunu üstlendi ve takım 2. Lige yükseldi.
Haziran 2009’da İSGİD (İstanbul Girişimciler Derneği) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü. Akabinde dernek üyeliğini de bıraktı.
2009 yılında Mensa High IQ Society Türkiye başkanı ve Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Derneği Kurucu Başkanı oldu.
2011 yılında üyesi bulunduğu TÜSİAD‘da Fütürizm Düşünce Grubu Başkanlığı yaptı.
2011-2014 yıllarında ESİAD (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 2 dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
2013 yılında merkezi San Fransisco’da bulunan dünyanın en yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum’un Türkiye uzantısı Keiretsu Forum İstanbul‘un Kurucu Başkanı oldu. Yönetim Kurulu Başkanlığını 2 yıl sürdürdü.

DİĞER ÇALIŞMALARI:
2006 ve 2007 yıllarında Forbes Dergisi’nde, 2008 ve 2009 yıllarında Businessweek Dergisi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2006 yılından beri hem Dünya Fütüristler Birliği yayın organı FUTUREtakes‘in Editörlüğünü 5 yıl boyunca yaptı. Çeşitli yayın organlarında çıkan yazılarını ve dünyadaki gelişmeleri www.alphanmanas.com adlı blog’unda yorumlayarak paylaşıyor.
Teknoloji ve inovasyon içeren onlarca patent aldığı için ‘mucit‘ olarak da tanınıyor. Zamanının bir bölümünü toplumsal yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürünü buluşlara ayırıyor. Tasarımları arasında ev eşyaları, güvenlik ve günlük yaşamla ilgili ürünlerin yanı sıra, uzun yıllardan beri kullanılan ürünleri çağdaşlaştırma ve daha fonksiyonel hale getirilmesine yönelik çalışmalar da bulunuyor.
Temmuz 2016′da Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 100 Teknoloji Uzmanı (Top 100 Technology Experts To Follow On Twitter) Listesinde 3. sıraya yükseldi.
Yakın ve uzak gelecekteki uygarlıklara daha iyi bir yaşam tarzı, ortam ve ürünler sağlamak üzere fikirler geliştiriyor. Aynı zamanda bu çalışma ve tecrübelerini Türkiye ve yurt dışında ‘Gelecek‘ teması altında verdiği konferanslarıyla toplumlarla paylaşıyor.
Manas 3 çocuk babasıdır.

 

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Barış Özcan
Youtube İçerik Yapımcısı
image
Aylin Gezgüç
ARBOR Fayda Tasarımı Kurucusu ve Hayata Destek Derneği YKÜ, Yazar
image
Dr. Cenk Tezcan
Tıp Doktoru, Fütürist, Tıp Bilişimcisi