Alphan Manas
Alphan Manas

Alphan Manas

  • Fütürist & Derin Teknolojiler Uzmanı
Konuşma Yaptığı Diller
  • İngilizce
  • Türkçe

Gelecek ve Fütürizm
Gelecek Stratejileri ve Sektör Yansımaları
“Nerede Hata Yaptım” Şirketlerin Geleceklerini Etkileyen Hatalar
Gelecek Yaşam Biçimleri
Geleceğin Şirketleri
Şirketlerin Sürdürülebilir Gelecek Senaryoları
Başkalarının Vizyonu ile Geleceğe Hazırlanmamak
Geleceği Tasarlamak için Değişime Hazır Olmak

Dijitalleşme Gelecek Trend ve Teknolojiler
Teknolojinin Yaşamımıza Etkisi

İş Dünyası & İşin Geleceği
Şirketler Oyunu Oynamak Yerine Nasıl Değiştirmeliler?

Girişimcilik

Alphan Manas, 30 Temmuz 1962 yılında İzmir’de doğdu. Dörtyol doğumlu Aysel ile İzmir doğumlu Oğuz’un oğlu. Oğuz Manas 1991 yılında, (www) çıkmadan 4 yıl önce “2000’li yıllarda Evlerimizden Bilgisayarlarla Alışveriş Yapacağız.” efsane yorumunun sahibi Profosör. Manas’ın Yasemin adında bir de kız kardeşi var.
Manas, o yıllarda tanısı konamayan DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu)’na sahipti. Öğretmenleri sürekli “aşırı hiper” yakıştırması yapardı. Dokuz yaşında IBM 1130 bilgisayar ile tanıştı. Delikli kartlar ve sonrasında basit yazılımlar yaptı. On yaşında kendi odası için alarm sistemi geliştirdi.
Manas’ın notları 14 yaşına kadar ortalamayı yakaladı. İzmir Atatürk Lisesi’ndeki basketbol koçu sayesinde liseyi ‘Tamamlama’ notlarla 10 üzerinden, 5.62 ortalama ile 1979 yılında bitirdi. O yıl Atatürk Lisesi basketbol takımı Türkiye 3. oldu.
1979 yılında hiperaktivitesine yenilip istasyona yaklaşan trenin durmasını beklemeden trenden atladı. Aylarca hastanede kalarak üniversite beklentisini endüstri mühendisliğinden tekstil mühendisliğine çevirdi.
1983 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.
1987 yılında New York Eyalet Üniversitesi’ne (SUNY) bağlı F.I.T. (Fashion Institute of Technology)’den Üretim Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı.

İŞ YAŞAMI:
1986 yılında Tenba‘nın New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalıştı.
1987 yılında Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.
1988 Şubat ayında OT-VT (Otomatik Tanıma & Veri Toplama; yeni adıyla Nesnelerin İnterneti) alanında çözümler sunan Exim (1)’in kurucu ortağı oldu. Aynı zamanda şirketin 10 yıl da Genel Müdürlüğünü yaptı. 2005 yılında Deloitte Fast 50 programı ile, Türkiye’nin son beş yılda en hızlı büyüyen 39 teknoloji şirketinden biri olan Exim, aynı yıl Fast 500 EMEA programında sıralamaya katılan 500 uluslararası şirket içerisinde 185. oldu.
1997 sonrası Teknoloji Holding (2)‘in tüm şirketlerinin kurucu ortağı oldu. Bunların arasında dünyanın en büyük EFT-POS üreticisi Ingenico‘nun Türkiye distribütörü ve bölgesel çözüm ortağı Planet (3) ve Üçüncü Parti Kredi Kartı/Debit Kart/EFT-POS Hizmeti veren Universal Kart Hizmetleri (4) ve Bilişim sektörüne hizmet veren Teknik Servis şirketi Teknoser (5) de bulunmaktadır.
Teknoloji Holding ile: – İran’da Eniac-Tech (6) ’i, Ukrayna’da Technology Ukraine (7) ve Mısır’da Technology Egypt (8) ’i kurdu. Türkiye’de de yazılım şirketi Veriset (9) ’in satın alınmasında yer aldı. Adı geçen şirketler orta vadede ya ortaklara satıldı ya da kapatıldı.
Teknoloji Holding’in kurmuş olduğu ortaklıklarda Murahhas Üye olarak aktif görev aldı. Bunlar: 1999 yılında Çukurova Holding, KVK ve Genpa ile kurulan GPRS öncesi hizmet veren Mobil Data Operatörü Mobicom (10); 2000 yılında Ericsson ortaklığıyla kurulan, Türkiye ve MENA ülkelerine telefon santrali ve benzeri Ericsson çözümleri satan CPG (11); 2001 yılında Telenity firması ile %50-50 ortaklıkla kurulan PayPal’e rakip olmayı hedeflemiş fakat Türkiye’de GSM operatörlerinin engeline takılan Mobil Ödeme Servisi Sağlayıcısı m.Pay (12); Otomatik Sayaç Okuma ve Telemetri Sistemleri Servis Sağlayıcı hizmeti vermek üzere KVK ve Teknoloji Holding ortaklığıyla kurulan Sayot (13) ve Turkcell ile Teknoloji Holding ortaklığıyla kurulan Çocuk TV’si DigiKids (14)‘dir.
Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de Yönetim Kurulu Eş-başkanı olarak 18 yıl grubun ‘İş ve Pazar Geliştirme’ faaliyetlerini bizzat yürüttü.
2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yer alan yedi şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan Brightwell Holdings BV (15)’yi kurdu.
‘Seri ve İnovatif Girişimci‘ olarak 10′dan fazla sektörde; Tasarım Hizmetleri şirketi T-Design (16) (bugün Arman Tasarım adıyla iş yaşamında devam etmektedir.), 90′lı yıllar/2000′in başında çocukların/gençlerin sevgilisi TV oyunu Hugo‘nun yapım şirketi Konsensus (17), İddaa (Inteltek) ve Bilyoner dahil satış yapılan (20) şirket ve şu anda yatırımı olan (3) şirket dahil toplam 40 şirkette; 50′den fazla kişiyle ortaklık kurdu.
En az 20 tane şirket birleşmesi/evliliği görüşmesini bizzat yürüttü. Kurduğu veya Murahhas Azası olarak bizzat İş Modellerini oluşturduğu şirketlerin değerleri 1 milyar USD’ye ulaşırken, yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçmiştir.
Yurt dışında Eclipse Aviation, Heuliez/ MIA Electric Car, Synergethic/ Tilter Electric Car, Think Electric Car ve SAAB‘ın satın alınması için teklif verdi. Synergethic/ Tilter Electric Car‘ın satın alınması sürecini yönetti ve ortak oldu. Teknoloji transferi konusunda bölgesel hükümet ile yaşanan sıkıntılar yüzünden Türk ortaklar Fransız mahkemelerinde şirketin iflasını istedi.

POZİSYONLAR, ÖDÜLLER VE ÜYELİKLER:
1994 yılında Harvard Business School‘da OPM’e (Patron, Yönetici Programı) katıldı.
1985 yılında 57. Topçu er Eğitim Tugayında kısa dönem askerlik yaptı. ‘Er Yerleştirme Sınavlarının Bilgisayar Kontrollü Test Sistemine Taşınması‘ çalışmasıyla Başarı Armağan Beratı aldı.
1996 yılında ABD’de Yöneticilere seminer ve 453 kitapla en büyük yönetim desteği veren American Management Association‘a üye oldu. Kurumun o yıllardaki en önemli kitaplarından biri olan ‘İş Hayatında İnsan Üslupları’ kitabının Exim, E&E ve Hewlett Packard firmasının sponsorluğunda basılmasını sağladı.
2004 yılında World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye Başkanı oldu.
2005 yılı Kasım ayında Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu oldu. Aralık 2009’da ise Kamboçya Devlet Nişanı aldı.
2006–2007 yılları arasında TÜBİTAK-MAM’ın Enerji, Kimya ve Çevre Enstitü’leri Danışma Kurulu Üyeliğini yaptı.
2007 yılında Boren (Bor Enstitüsü) Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.
2007 yılında Millenium Project’in Türkiye kurucusu oldu. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında uluslararası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamları, planlamacı stratejistler ve fütüristlerden oluşan bir (think thank) Danışma Kuruludur.
Temmuz 2009’da TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi oldu. Bu görevi halen devam etmekle beraber, kurumdaki kimliğiyle üniversitelerde ‘Girişimcilik, İnovasyon ve Gelecek‘ konularında konferanslar veriyor.
2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Jeotermal Ensititüsü Danışma Kurulu Üyeliğine seçildi.
Kasım 2015′de Işık Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Danışma Kurulu‘na seçildi.
Şubat 2016′da TİM‘e (Türkiye İhracaatçılar Meclisi) İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı olarak atandı. Bir yıl süre ile bu görevi sürdürdü.
Nisan 2016′da İHKİB‘e (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) İnovasyon Danışmanı olarak atandı. Bir yıl süre ile bu görevi sürdürdü.

DERNEKLER VE SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI:
2004 yılında İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü.
2005 yılında Türkiye Fütüristler Derneği Kurucu Başkanı oldu. 2008 yılından beri bu derneğin Onursal Başkanlığı görevini yürütüyor.
2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, Institute of Ecolonomics‘in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi ve bu görevini 2008 yılına kadar sürdürdü.
2007-2008 sezonunda Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Yönetim Kurulu üyeliği süresince bayan voleybol takımının sorumluluğunu üstlendi ve takım 2. Lige yükseldi.
Haziran 2009’da İSGİD (İstanbul Girişimciler Derneği) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü. Akabinde dernek üyeliğini de bıraktı.
2009 yılında Mensa High IQ Society Türkiye başkanı ve Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Derneği Kurucu Başkanı oldu.
2011 yılında üyesi bulunduğu TÜSİAD‘da Fütürizm Düşünce Grubu Başkanlığı yaptı.
2011-2014 yıllarında ESİAD (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 2 dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
2013 yılında merkezi San Fransisco’da bulunan dünyanın en yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum’un Türkiye uzantısı Keiretsu Forum İstanbul‘un Kurucu Başkanı oldu. Yönetim Kurulu Başkanlığını 2 yıl sürdürdü.

DİĞER ÇALIŞMALARI:
2006 ve 2007 yıllarında Forbes Dergisi’nde, 2008 ve 2009 yıllarında Businessweek Dergisi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2006 yılından beri hem Dünya Fütüristler Birliği yayın organı FUTUREtakes‘in Editörlüğünü 5 yıl boyunca yaptı. Çeşitli yayın organlarında çıkan yazılarını ve dünyadaki gelişmeleri www.alphanmanas.com adlı blog’unda yorumlayarak paylaşıyor.
Teknoloji ve inovasyon içeren onlarca patent aldığı için ‘mucit‘ olarak da tanınıyor. Zamanının bir bölümünü toplumsal yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürünü buluşlara ayırıyor. Tasarımları arasında ev eşyaları, güvenlik ve günlük yaşamla ilgili ürünlerin yanı sıra, uzun yıllardan beri kullanılan ürünleri çağdaşlaştırma ve daha fonksiyonel hale getirilmesine yönelik çalışmalar da bulunuyor.
Temmuz 2016′da Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 100 Teknoloji Uzmanı (Top 100 Technology Experts To Follow On Twitter) Listesinde 3. sıraya yükseldi.
Yakın ve uzak gelecekteki uygarlıklara daha iyi bir yaşam tarzı, ortam ve ürünler sağlamak üzere fikirler geliştiriyor. Aynı zamanda bu çalışma ve tecrübelerini Türkiye ve yurt dışında ‘Gelecek‘ teması altında verdiği konferanslarıyla toplumlarla paylaşıyor.
Manas 3 çocuk babasıdır.

Manas was born on July 30, 1962, in İzmir, Turkey. He graduated from Karşıyaka Ankara Primary School, Karşıyaka Junior High School and Atatürk High School in İzmir respectively. He recieved bachelor’s degree from Ege University and became Textile Engineer in 1983. Received his Master’s degree in “Production Management” from F.I.T. (Fashion Institute of Technology) of the State University of New York (SUNY) in 1987. Attended Owners and Presidents Management (OPM) Program in Harvard Business School in 1994.
He began his career as a Production Manager in New York factory of Tenba in 1986. Returned to Turkey in 1987 as Country Manager of Colonial Corp. a subsidiary of Vicks Corp. a Fortune 500 company, sourcing apparel to major retailers in USA including Sears, K-Mart and JC Penny. Co-founded Exim (1) in 1987, first company of Teknoloji Holding, an AI-DC (Automatic Identification and Data Collection – later called Internet of Things) total solutions provider. Besides being a shareholder, held General Manager position for 10 years. In 2005, Exim ranked 39th. in Deloitte Fast 50 (Fastest Growing Technology Companies of Turkey in last 5 years). Same year Exim ranked 185th. out of 500 international companies participated in Deloitte Fast 500 EMEA Program
From 1997 and on, he co-founded all of Teknoloji Holding (2)’s full subsidiaries, including: Planet (3) (distributor and regional partner of world’s largest EFT-POS manufacturer: Ingenico), Universal Kart Hizmetleri (4) (Third Party Credit Card / Debit Card / EFT-POS service provider) and Teknoser (5) (Technical service company serving the IT industry). At Teknoloji Holding, he established Eniac-Tech (6) in Iran, Technology Ukraine (7) in Ukraine and Technology Egypt (8) in Egypt. He also participated in takeover of Veriset (9), specialized in warehouse automation and route management software. These companies were either sold to JV partners or closed in the long run.
Also served as Executive Board Member in JV’s of Teknoloji Holding, including: Mobicom (10) (Established with Çukurova Holding, KVK and Genpa in 1999, a Mobile Data Operator before GPRS ever existed); CPG (11) (Established in 2000, an Ericsson and Teknoloji Holding JV to market Ericsson’s switch-boxes in Turkey and MENA area); mPay (12) (Established in 2001 with Telenity and Teknoloji Holding to be Mobile Payment Services Provider. However encountered the barrier of GSM operators in Turkey and discontinued the operation); Sayot (13) (Established in 1999 with KVK and Teknoloji Holding to be Automated Meter Reading & Telemetry Services Provider) and DigiKids (14) (Established in 2000 with Turkcell and Teknoloji Holding to build Children’s TV Channel).
Co-founded and co-chaired Teknoloji Holding for 18 years, personally supervised the business and market development activities of the group.
In February 2006, he ended his shareholding in Teknoloji Holding, incorporating 7 companies into Brightwell Holdings BV (15) he established which is headquartered in the Netherlands. He invested in 24 companies through Brightwell Holdings BV.
He sold Brightwell Holdings BV’s establishment of Maya Enerji to Borusan Enerji after 2 years with 555 MW of installed capacity and licenses.
As a Serial and Innovative Entrepreneur, he founded (or participated in joint ventures) a total of 45 companies, partnered up with more than 60 partners in more than 10 sectors:
a) Design Services company: T-Design (16), (they’ve been operating under the name of Arman Tasarım today) TV Production company Konsensus (17) which produced the popular TV Game Show of 90’s: ‘Hugo‘, Exclusive Sports Betting Operator in Turkey (Inteltek) (18) and Online Sports Betting Operator Bilyoner (19). .
b) He partnered with more than 60 people (& companies) in 45 companies including with (24) companies in Brightwell Holdings.
c) Brightwell Holdings currently has 2 investments: In USA, MCAP Holdings in Energy Storage and in the UK, Prolo Oil in Green Polyurethane verticals.
d) He also invested in 5 start-up’s and scale-up’s in Turkey and abroad via Primrose Hill Ventures.
He personally conducted more than 20 M&A discussions. Market values of the companies he created and/or acted as executive board member reached to $1.5 billion with the revenues exceeding $17.5 billion (2021).
He participated in International M&A deals of Eclipse Aviation, Heuliez/ MIA Electric Car, Synergetic/ Tilter Electric Car, Think Electric Car and SAAB. He conducted the acquisition process of Synergetic/ Tilter Electric Car. Later, Technology Transfer became an issue with local French government. Turkish partners took to company to bankruptcy in French courts.

NEW POSITIONS, REWARDS AND MEMBERSHIPS:
In 1985, he served his short term military service in 57th. Artillery Brigade. He was given a Success Award due to his work ‘Transform Private Soldiers’ Exams into Computer Controlled Test Format’.
Became a Member to American Management Association in 1996. AMACOM is the biggest Management Association in USA, providing seminars and books to their members. He got distribution rights of a popular book of AMACOM, People Styles at Work distributed by Exim, E&E and Hewlett Packard sponsorship in Turkish.
Led and participated in several governmental level infrastructure projects in Turkey and supported related organizations with the preparation of laws, communiqués and government regulations. Some of these projects include Barcoding of Pharmaceuticals, Electronic Toll Collection System at Bridges and Highways, Census Automation (1997), Automatic Meter Reading, Fixed-odds Betting).
Became Turkey President of World Future Society in 2004.
Became the Honorary Consul General of Cambodia in Istanbul in November 2005. In December 2009, he received the Commander of the Royal Order of Cambodia. He left this post in December 2021.
Served as the Advisory Board Member in the Energy, Chemistry and Environment Institutes of TÜBİTAK’s (The Scientific and Technological Research Council of Turkey) Marmara Research Center in 2006 and 2007.
Served as the Advisory Board Member of Boron Institute (Boren) in 2007
Founded the Millenium Project in Turkey in 2007. Millennium Project for the United Nations University is a global participatory research think tank of futurists, scholars, strategists, and policy makers who work for international organizations, governments, corporations, NGOs, and universities.
Elected to the Board of the Young Entrepreneurs Council of the Turkish Union of Chambers and Commodity Exchanges (TOBB) in 2009. As well as carrying out his position, he also continues to give lectures at universities on “Entrepreneurship, Innovation and Futurism”.
Elected as a Advisory Board Member of Geothermal Institute of Dokuz Eylül University in 2010.
In November 2015, he became a Advisory Council Member of Center for Innovation and Entrepreneurship of Işık University.
Appointed as Innovation & Entrepreneurship Consultant to TİM (Turkish Exporters Assembly) in February, 2016 and served for one year.
Appointed as Innovation Consultant to İHKİB (Istanbul Ready Made Garment & Apparel Exporters Association) in April, 2016 and served for one year.

SOCIAL RESPONSIBILITY WORK:
Co-Founded Turkish Business Council for Sustainable Developmentin 2004 and served as a board member for 1 year.
He became the Founding Chairman of Turkish Futurists Association in 2005. He has been serving as the Honorary Chairman of the association since 2008.
Elected to the Board of Directors of Institute of Ecolonomics, a US-based organization developing solutions in agriculture, production and rural settlement to reduce migration to urban areas, in September 2005 and held this position until 2008.
Served as the Board Member of Göztepe Sports Club in the 2007-2008 season and assumed the responsibility for the women’s volleyball team, the team promoted to the second league.
Became the Founding Member and Board Member of Istanbul Entrepreneurs Association in June 2009 and served in this position for one year. He left the membership of the association afterwards.
In 2009, he became the president of Mensa High IQ Society in Turkey and the Founder and Chairman of Mensa Association for the Gifted and Talented.
Served as the President of the Futurism Think-Thank Group of Turkish Industrialists and Businessmen Association (TÜSİAD).
Served as a Board Member of Egean Industrialists and Businessmen Association (ESİAD) between 2011-2014.
He became the Founding Chairman of Keiretsu Forum İstanbul in 2013; A subsidiary of Keiretsu Forum in San Francisco, largest Angel Investment Network in the world. He held the position for 2 years.
He became the Founding Chairman of Metaverse Union (Association) in January 2022.

OTHER WORK:
Wrote columns for Turkish edition of Forbes in 2006 and 2007 and Businessweek in 2008 and 2009. Starting from 2006, he was the editor in chief of FUTUREtakes, the publication of World Future Society for 5 years. He continues to share the compilations of his columns and articles and his comments on current developments in the world on his website, www.alphanmanas.com.
He is also known as an “inventor” with dozens of high-tech and innovative patents.
He develops ideas to provide a higher quality of life, a better environment and improved products for civilizations in the near and the far future. He shares his works and experience through his “The Future” themed talks and conferences in Turkey and abroad.
He holds an Executive and Non-Executive Board Member positions in companies in Turkey and abroad.
He has three children

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Barış Özcan
Youtube İçerik Yapımcısı
image
Dr. Cenk Tezcan
Tıp Doktoru, Fütürist, Tıp Bilişimcisi
image
Aylin Gezgüç
Arbor Fayda Tasarımı Kurucusu, Etki Çemberleri Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı, Hayata Destek Derneği Yönetim Kurulu Üyesi