Alper Patır
Alper Patır

Alper Patır

EXCLUSIVE
  • Motivasyon Konuşmacısı

Motivasyon
Bu Bacaklar Çalışacak Arkadaş
Her zaman iyi ve kötü günler olacaktır ama hayatınızı nasıl yaşayacağınız sizin seçiminizdir.
Zorluklarla mücadele edebilmek, ne zaman vazgeçeceğinizi ve nelerden asla vazgeçmemeniz gerektiğini iyi analiz etmemiz gerekir.
Çok yönlülüğün yaşamımıza katkıları ve şartlanmışlıklardan kurtulmanın hayatımıza sağlayacağı motivasyon katkısı paha biçilemez.
Önümüze çıkan tüm engelleri aşmak bizim elimizde. O halde harekete geçmek için hala neyi bekliyoruz?

24 Aralık 1981 yılında Konya’da doğan Alper Patır, lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda tamamladı.
Üniversite yaşamındaki aktif spor yaşantısı ve profesyonel basketbol oyunculuğunun ardından mezuniyeti sonrası antrenörlük yapmaya başladı. Bu süre zarfında antrenörlüğünü yaptığı altyapı takımlarındaki genç sporculara basketbolu sevdirerek, lisanslı sporcu olmalarına katkı sağladı.

Basketbolun yanı sıra ekstrem sporlara da ilgi duyan Patır; tenis, snowboard, dağcılık, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, bisiklet ve sualtı sporları yaptı.

Uzun yıllar süren spor kariyerinden sonra ilaç sektörüne giriş yaparak ulusal ve uluslararası ilaç şirketlerinde tıbbi mümessil olarak çalıştı. Yeni sektörüne ve mesleğinin dinamiğine hızla ayak uydurarak çalıştığı süre boyunca başarılı birçok projeye imza attı.

İş yaşantısından fırsat buldukça doğaya olan keşif ve kamp merakı sayesinde sırt çantası ile yaklaşık 20 ülkeyi gezdi. Gezip gördüğü yerlerin kültürüne ve doğasına olan ilgisi onu yeni ülkeleri keşfetmeye itti, ta ki 1 Temmuz 2017’ye kadar.

2017 yılının Temmuz ayında arkadaşlarıyla gittiği Ukrayna gezisinin Kiev ayağında Ukrayna Tarih Müzesi’nin bahçesinde gezerken üzerine 400 yıllık, yaklaşık 250 kilogram ağırlığında bir armut ağacı düştü. Armut ağacının üzerine düşmesi sonucu ağır yaralan Patır, uzun süren yoğun bakım ve geçirdiği 14 zorlu ameliyatın ardından hayata döndü.

Yoğun bakımdan uyandığında doktorların kendisine verdiği haber ile hayatına omurilik felci olarak devam edeceğini ve bir daha yürüyemeyeceğini öğrendi.

Yaşadığı talihsiz olay sonrasında hayata tutunma azmi ile birçok kişinin dikkatini çekti. Yaşam enerjisi, pes etmeme duygusu, azmi, kararlılığı, sabrı ve tahammülü ile yaşantısı başta engelliler olmak üzere birçok kişiye ilham oldu.

Tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürmesiyle, kendisi gibi yürüyemeyen birçok engelliye söylediği mottosu “Bu Bacaklar Çalışacak Arkadaş” kısa sürede yankı uyandırdı. Birçok sporcu ve sanatçı Patır’a “Bu Bacaklar Çalışacak Arkadaş” dedikleri videolar ve destek mesajları yolladı. Patır, bu sayede tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren ve umut arayan birçok engellinin sesi oldu.

Engellilere dair duyarlılığı, farkındalık yaratan söylemleri ve onların sesi olmaya yönelik üstlendiği misyon kısa sürede şirketlerin, üniversitelerin, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının dikkatini çekti. Bu süre zarfında engellilerin de spor yapabileceklerini göstermek ve onları cesaretlendirmek için Denizli Pamukkale Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol takımında oyuncu olarak yer aldı. Bir yandan spor yaşantısında duyduğu özlemi giderirken bir yandan da yerel ve ulusal medya kuruluşları aracılığıyla engellileri spor yapmaya cesaretlendiren çağrılarda bulundu.

Eylül 2018’de Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirdiği “su altına tekerlekli sandalye ile dalışı” yine ses getirerek yalnızca engellilere değil birçok insana ilham oldu.
Kenan İmirzalıoğlu’nun ATV ekranlarında sunduğu “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasına engelliler adına farkındalık yaratmak için katıldı ve hayata tutunma hikayesi ile izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Kazandığı miktarı engelli çocuklara tekerlekli sandalye alınması için bağışladı.

Konuşmacı olarak katıldığı tüm etkinliklerde ve workshoplarda kimi zaman eğlenceli kimi zaman hüzünlü çoğu zaman ilham ve motivasyon veren konuşmalarıyla sevildi.

Yakın zamanda hayatını kaleme aldığı, okuyuculara motivasyon ve ilham verecek “Bu Bacaklar Çalışacak Arkadaş” adlı kitabını okuyucular ile buluşturmayı planlıyor.

Denizli’de kızı ile yaşayan Patır özel bir hastanede CRM Koordinatörü olarak çalışıyor. Aynı zamanda motivasyon ve performans koçluğu yapıyor. 2014 yılından bu yana AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin Denizli Ekip Gönüllüsüdür. Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelli Meclisi Yürütme kurulu üyesidir.

Çalışmalarını sosyal medya hesaplarından ve www.alperpatir.com üzerinden takip edebilir, konuşmacı olarak davet etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image EXCLUSIVE
Özlem Özçelik
Filenin Sultanları Eski Kaptanı, Set Sayısı Program Yorumcusu, Milli Takım Maç Yorumcusu
image EXCLUSIVE
Murat Üzel
Haber Global TV Ekonomi Müdürü