Şebnem Dönmez
Şebnem Dönmez

Şebnem Dönmez

  • Oyuncu, Sunucu
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe

Kişisel Dönüşüm
Hayatta Oyuncu Olmak
Başlangıç noktasında insan bebektir, çocuktur sonra büyür ve birbirinden farklı giysiler gibi değişik rolleri giyer çıkarır. Ve sonra hayatın son bölümünde ikinci çocukluk yaşanır yeniden. Madem bütün bunlar bir oyunun içinde oynanacak roller ve madem biz çocuklukla, yani oyunlar oynayarak başlıyoruz bu serüvene ve madem sonunda da ikinci çocukluğa dönüyoruz arada ne oluyor da kendimizi oyun oynama neşesinden mahrum bırakıyoruz? Üstelik birer oyuncu olarak değişik rollere girip çıktığımız yaşamlarımızda neden oyun oynamak sadece çocuklukta kalan bir şey oluyor?
Şebnem Dönmez bu konuşmasında, birer oyuncu olarak değişik rollere girip çıktığımız yaşamlarımızda iyi bir oyuncu olmanın sıkıştırılmış, ziplenmiş hale getirdiği en temel basamaklarını anlatıyor.

Salzgitter, Almanya doğumlu Şebnem Dönmez oyunculuk ve sunuculuk kariyerine çok erken yaşlarda başlamış, kısa zamanda Türkiye sinema ve televizyonunun en başarılı isimlerinden biri olmuştur. 1990’larda televizyonda başlayan başarısı 2000’lerde sinema ve tiyatro alanında devam etmiştir.
Dönmez’i kitlelere sevdiren en önemli özelliği, canlı yayınlardaki ustalığı, dile hakimiyeti ve sunuculuktaki başarısı olmuştur. Sunuculuğunun yanı sıra, çok izlenen televizyon dizilerinde rol almış ve önde gelen markaların aranan yüzü olmuştur.
Sinema kariyerine 2002 yılında bağımsız sinema filmi “Kolay Para Kazanma Klavuzu” ile başlamış, sonraki yıllarda “Neredesin Firuze” (2004), “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” (2006) ve Türk-Amerikan ortak yapımı “The Net 2.0”de (2006) rol almıştır.
Şebnem Dönmez, küresel ısınmayla mücadelede dünya çapında bir proje olan Live Earth’in Türkiye temsilcisi olmuş, Al Gore’un Live Earth kapsamında İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantıya basın sözcüsü olarak katılmıştır.
2021 yılında Sakıp sabancı Müzesinde gerçekleşen dünyaca ünlü performans sanatçısı Marina Abramovic’in Flux / Akış isimli sergisi için Türkiyeli sanatçılara yaptığı açık çağrıya başvurmuş ve Bayan Kontür isimli projesi 250 kişi arasından sergilenmeye hak kazanmıştır.
Oyunculuk- performans sanatı dallarındaki çalışmalarının yanısıra ilk göz ağrısı sunuculuk / moderatörlük mesleğine devam etmektedir.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Ece Vahapoğlu
Sunucu, Yoga Eğitmeni
image
Deniz Bayramoğlu
Gazeteci, TV Programcısı, Köşe yazarı