Saffet Emre Tonguç
Saffet Emre Tonguç

Saffet Emre Tonguç

  • Tarihçi, Seyahat Yazarı, Profesyonel Rehber
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

Gezi

Kültür Sanat
İstanbul ve Gece
İstanbul ve Tarihi Yarımada
İki Yaka İstanbul
Tarihi Yarımada, Haliç, Pera
Göbeklitepe ve Anadolu Medeniyetleri
Patara

1966 yılında Çorlu’da doğdu. Şişli Terakki Lisesi’nin ardından girdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde, Turizm ve Otel Yöneticiliği ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerini bitirdi. Ardından yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nin Osmanlı Sosyal Tarihi programında tamamladı. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine
doktora çalışması yaptı. Gerek mesleki çalışmaları gerek şahsi ilgisinden dolayı 130 ülkeye seyahat etti; 1400’e yakın şehir gördü. Seyahatlerinde çektiği fotoğraflar, 1990 yılından itibaren Amerika ve Avustralya başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki dergi ve internet sitelerinde yayınlandı.
NTV’de iki sezon “Paha Biçilemez İstanbul” programını hazırlayıp sundu ve kanalın en yüksek izlenme oranlarına ulaşan yayınlarından biri oldu. 2017 yılında başladığı “Ayrıcalıklı Rotalar” programı, dört sezon devam ederek NTV ve STAR TV’de ekrana gelip 9 ödül kazandı. 19 kitap yazdı. 2004 yılından bu yana Hürriyet Seyahat ekinde yazıyor. Çalışmaları ile aralarında “En İyi Kitap, En İyi TV Programı, En İyi Gezi Yazarı, En İyi Profesyonel Rehber, Meslek Üstün Hizmet Ödülü”nün de olduğu 30 ödül aldı. Türkiye’nin ilk sesli online tur uygulaması Piri’nin ilk rehberi oldu. Instagram’daki @saffetemretonguc hesabı ve yarım milyonu aşan takipçi kitlesiyle sosyal
medyanın en etkin isimlerinden biri. 2019 yılında açtığı YouTube kanalı ile video içerikler de üretiyor. Birçok gazetede, dergide, web sitesinde ve kişisel sitesi www.saffetemretonguc.com da düzenli olarak yazıları yayınlanıyor.
Profesyonel konuşmacı olarak özel programlara, söyleşi, konferans ve panellere katılıyor. Online seminerler veriyor.

Gazete ile başlayan seyahat yazarlığı kariyerim seyahat, tarih ve mimari odaklı kitaplar ile devam etti. Bazıları özel projeler olarak sınırlı sayıda basılan toplam 15 kitap yazdım. Kitaplarımdan üçünün İngilizce baskıları yapıldı; Avrupa’da Görülecek 101 Yer, İstanbul Hakkında Her Şey ve Boğaz Hakkında Her Şey kitaplarım ödül aldı. 3 yıl süren bir hazırlığın ardından çıkardığım son kitabım İstanbul ve Gece ise Kasım 2016’da okurlarla buluştu. Kütüphanelerinizde yer bulan her kitabım için tüm okurlarıma teşekkür ediyor, sizlerden gelen pozitif geri bildirimlerin gücüyle yeni kitap projeleri için çalışmayı sürdürüyorum. Yayınlanacak yeni kitaplarımı sosyal medya hesaplarımdan ve web sitemden takip edebilirsiniz.

İSTANBUL VE GECE
EN İYİ 50 BUTİK OTEL
SAFFET EMRE TONGUÇ İLE KAPALIÇARŞI TURU
İSTANBUL’DA BİLMENİZ GEREKEN 105 ESER
İSTANBUL CAMİLERİ
A’DAN Z’YE İSTANBUL
BOĞAZ HAKKINDA HER ŞEY
BOSPHORUS THE ULTIMATE GUIDE
İSTANBUL HAKKINDA HER ŞEY
İSTANBUL THE ULTIMATE GUIDE
AVRUPA’DA GÖRÜLECEK 101 YER
AVRUPA’DA GÖRÜLECEK 41 YER
TÜRKİYE’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 101 YER
101 MUST-SEE PLACES IN TURKEY

Ayrıcalıklı Rotalar
Paha Biçilmez İstanbul

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Ayhan Sicimoğlu
Program Yapımcısı, Müzisyen, Gurme
image
Ediz Hun
Uzman Biyolog, Sinema Sanatçısı, Öğretim Üyesi, Politikacı
image
Savaş Karakaş
Televizyoncu, Belgesel Yapımcısı