Prof. Dr. Asaf Savaş Akat
Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

  • Ekonomist, Yazar, Akademisyen
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

Ekonomi ve Finans
Türkiye Ekonomisi: Makro Analiz
Dünya Ekonomisi: Makro Analiz
Küreselleşme ve Uluslararası Trendler
Liberal Ekonomi ve Sosyal Adalet

Ekonomist, yazar ve akademisyen Prof.Dr. Asaf Savaş Akat, ilköğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra bir yıl ABD’de eğitim gördü. Ardından İstanbul’a dönerek Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne giren Akat, İngiltere East Anglia Üniversitesinde master, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doktora yaptı. AFS, AIESEC, OECD ve ABD bursları ile aralıklarla çeşitli ülkelerde eğitim, staj, kurs ve sertifika programlarına katıldı. 1973’te doçent oldu. 1970 yılında Londra Ekonomi Üniversitesi’nde ziyaretçi olarak araştırma yaptı. 1974 yılında Devlet Güvenlik Akademisi’ nde öğretim görevlisi olarak çalışan Asaf Savaş Akat, 1980 yılında da İstanbul Üniversitesi’nde profesör oldu. İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, İstanbul School of International Studies’ de akademik kurul üyeliği yaptı. 1996-1998 yıllarında Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü görevini üstlendi. Halen aynı üniversitede öğretim üyesidir.
Bir süre haftalık Yeni Gündem dergisi’ nde yazan Akat, İletişim Yayınları’ nda çalıştı. Royal Economic Society ve TÜSİAD’a da üye olan Akat, NTV televizyon kanalında “Ekodiyalog” adlı ekonomi programına katıldı ve önce Sabah, sonra Vatan gazetelerinde köşe yazıları yazmaya başladı.
Asaf Savaş Akat, akademik yaşamının yanı sıra iş yaşamında da önemli görevler aldı. 1982’den 1992’ye kadar sırasıyla Kavala Şirketler Grubu Başkan Danışmanı, Çatı İnşaat Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Kavala Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Üyesi, Kavala Yatırım Yönetim Kurulu ve Yürütme Kurulu Üyesi, İMTAŞ Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı, Eczacıbaşı İlaç Yürütme Kurulu Danışmanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı.
Akat, aynı zamanda Türkiye Simultane Tercümanlar Derneği kurucu üyesi ve bazı sosyal kurum ve kuruluşların üyesi olup 1984 yılında “Alternatif Büyüme Stratejisi” adlı kitabıyla Sedat Simavi Vakfı Ödülü kazanmıştır.

Sosyal Demokrasi Gündemi (1991)
Alternatif Büyüme Stratejisi – İktisat Politikası Yazıları (1983)
İktisadi Analiz (1980)
İktisat İlmi ve İktisat Siyaseti: Genel İlkeler (1975)
İktisat İlmi ve İktisat Siyaseti: Mikro Teori (1975)

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Gökhan Şen
Danışman, Yönetim Kurulu Üyesi, Yatırımcı
image
Murat Muratoğlu
Ekonomist, Sözcü Gazetesi Köşe Yazarı