Cem Seymen
Cem Seymen

Cem Seymen

  • Haber Spikeri, TV Programı Yapımcısı ve Sunucusu, Yazar
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

Ekonomi ve Finans
Ekonomi
Üretim

Eğitim Dünyası
Eğitim

Dijitalleşme, Gelecek Trend ve Teknolojiler
Teknoloji ve İnovasyon

Bilim

Tarım
Su Kıtlığı ve Kuraklık
Küresel İklim Krizi
Gıda Krizi Nasıl Önlenir?

Liseyi İstanbul’da bitirdikten sonra Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği eğitimi aldı. Kısa bir süre turizm sektöründe çalıştıktan sonra çocukluğundan beri hayalini kurduğu ekonomi gazeteciliği eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentine yerleşti. New York’ta “Siyasal Ekonomi” ve “Televizyon Yayıncılığı” eğitimleri aldı. ABC, CBC ve NBC televizyonlarının profesyonel meslek seminerlerine katılan Cem Seymen öğrencilik yılları boyunca New York Başkonsolosluğu’nda da altı yıl boyunca çalıştı.
Türkiye’ye döndükten sonra önce BRT Televizyonu’nda ekonomi muhabiri olarak çalışmaya başladı. Bu kanalda ortaya koyduğu “Hayatın Renkleri” programı ile izleyicinin ilgisini üzerine çeken Cem Seymen’in televizyonculuk alanında ilerlemesi bu şekilde hızlandı ve en sonunda CNN Türk Ekonomi Servisi’ne kadar uzanan bir kariyer yolu inşa etti. Televizyonlarda bir çok programı hazırlayıp sunan Cem Seymen’in ilk kitabı “Özgürlüğün Rengi Mavidir”, Aralık 2020’de Destek Yayınları’ndan yayımlandı.
Cem Seymen’in en büyük tutkusu seyahat etmektir. Bilinmeyen coğrafyalara maceralı yolculuklar hayatında önemli bir yer kaplıyor.

Cem Seymen için gazetecilik kendi deyimiyle “tutkunun ve şefkatin harmanlandığı büyük heyecan”. Seymen’in başka bir tutkusu daha var. Edebiyat! Yeniden üniversite sınavlarına girip Beykent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü burslu kazandı. 4 yılın sonunda Edebiyatı o kadar sevdi ki yüksek lisans da yapmaya karar verdi. Şair Cevat Çapan’la “Joseph Conrad Romanlarında Sömürgeciliğin İzleri” konulu yüksek lisans tezini tamamladı. Edebiyatla ekonomiyi birleştirince rakamları kendine özgü üslubuyla öyküleştirdi. Bu sayede insan odaklı programlarına cesaret, kararlılık, dayanıklılık, azim kavramları damga vurdu. Cem Seymen’e göre her şey hayal etmekle başlıyor.
CNN TÜRK Ekonomi Servisi’nde çalışmaya başladığı günden bu yana dünyadaki dev bütçeli şirketlerin tepe yöneticileri ve Türkiye’nin önde gelen işadamları ile ses getiren röportajlara imza attı. Davos Ekonomik Forumu ve Uluslararası Para Fonu IMF toplantılarında CNN TÜRK’ü temsil etti. CNN TÜRK’te sunduğu Sanayi Rotası programıyla dünyanın ve Türkiye’nin farklı kentlerinden her hafta canlı yayın yaptı, sektörlerin sorunlarını yerinde inceledi. Şu anda CNN TÜRK ekonomi ve finans haberlerini sunuyor. Haber spikerliğinin yanı sıra “Para Dedektifi” programıyla bilim, teknoloji, eğitim, inovasyon, üretim, tarım ve hayvancılık alanlarında araştırmalara imza atıyor. Yine CNNTÜRK’de yayınlanan ‘Bir Başka Dünya Mümkün’ isimli programı ile başka bir dünyanın mümkün olduğunu kanıtlamak için yollara düşüyor.

Medya Galerisi

  • Banner
  • Banner
  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image EXCLUSIVE
Bora Özkent
Ödüllü Yazar, Podcaster, Konuşmacı, Girişimci
image EXCLUSIVE
Uğur H. Özmen
Stratejik Pazarlama ve İletişim Danışmanı
image
İsmail Hakkı Polat
KriptoPara Mentoru, Akademisyen