Refika Birgül
Refika Birgül

Refika Birgül

  • Yemek Yazarı, Youtuber, TV Programcısı
Konuşma Yaptığı Diller
  • İngilizce
  • Türkçe

Kişisel Dönüşüm
Gastronomi ve Yeme-İçme Sanatı
Sürdürülebilirlik
Başarı Hikayesi ve İlham Verenler

Refika Birgül 19 Mayıs 1980’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Amerikan Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü bitirdi. Lisans eğitiminden sonra da London Business School’da liderlik eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra !F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve ardından İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) organizasyon bölümünde çalıştı. Son olarak da Özel Doğan Hastanesi’nde yaklaşık 6 sene boyunca üst düzey yönetici ve genel müdür olarak görev yaptı. Tüm bu tecrübelerden sonra, içinden gelen sese kulak verip, Refika’nın Mutfağı’nı kurdu.
Refika, mevsimsellik, yerel malzeme kullanımı ve temelleri yüzyıllar öncesine dayanan tekniklerle ancak bir o kadar da pratik ve güncel Türk yemeklerini eşsiz bir yorumla ele almasıyla tanınıyor. Alelade bir günde herhangi bir Fransız’ın, ailesine evinde lahmacun yaptığını gördüğünde misyonunu yerine getirmiş olacağına inanıyor.
Refika Şubat 2017’de, şu an 2,4 milyonu aşkın takipçisi olan “Refika’nın Yemek Okulu” YouTube kanalını kurdu. Bu kanalın amacı, herkesin mutfakla ilgili gereksinim duyduğu bilgilere kolay, hızlı ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilmesi.
2020 yılında da tüm dünyaya mutfakla ilgili ve ayrıca memleketimizin yemek kültürüyle ilgili bilgileri, teknikleri paylaşmak üzere İngilizce içeriklerin üretildiği “Refika’s Kitchen” YouTube kanalı yayına başladı.
Youtube’daki varlığının yanı sıra Refika Birgül 2010 yılından bu yana yemek kitabı ve gazete yazarı ve televizyon programcısı olarak, 7 yıl boyunca Hürriyet Cumartesi ekinde gazete yazıları yazıp, 5 yemek kitabını, 3 farklı TV programını da hayata geçirdi.
2013’te kurucu ortağı olarak hayata geçirdiği “Refika’dan” markası ile Türkiye’nin, bu toprakların kıymetli el sanatlarını ve zanaatlarını, zanaatkârlarını korumayı amaç edinmiş, kendi tasarımı olan ürünleri de bu marka çatısında geliştirip üreterek, mutfakta insanların hayatını kolaylaştırmak üzere ilerlemekte.
Refika aynı zamanda Türkçe ve İngilizce Youtube kanalının, Refika’yla Öze Dönüş televizyon programının prodüksiyonunu gerçekleştiren, hem de çeşitli markalara yemek odaklı video ve fotoğraflar üreten “Börek Prodüksiyon” yapım şirketinin de kurucu ortağı.

Who Is Refika Birgül?
Refika Birgül was born on May 19, 1980 in İstanbul. She graduated from Robert College and then studied Psychology at Koç University. She received leadership training at the London Business School. After graduating, she worked in production for the IF Istanbul Independent Film Festival and the Istanbul Arts and Culture Foundation. She then became a high-level executive and general manager for Özel Doğan Hospital for six years before finally listening to her heart and founding Refika’s Kitchen.
Refika is renowned for her unique practical and contemporary take on Turkish cuisine that advocates for seasonality, local ingredients and respect for traditional techniques. She describes part of her vision as witnessing the joy of a time when it will become totally ordinary for a French cook to make lahmacun for dinner at home.
In February 2017, she founded the Turkish-language Youtube channel “Refika’nin Yemek Okulu” (Refika’s Culinary School) which now has more than 2.4 million followers. The channel’s goal is to make culinary knowledge easy and accessible to everyone for free.
In 2020 she launched the English-language global version, “Refika’s Kitchen”, on YouTube.
In addition to her Youtube presence, as a food writer, Refika Birgul has published five cooking books and produced three TV shows over the past decade.
In 2013, she became a founding partner in the “Refika’dan” cookware brand, designed to showcase the original designs and work of craftspeople devoted to preserving their art as well as her own designs.
She is also a founding partner in “Borek Productions”, the company behind her Turkish and English-language Youtube channels as well as the TV show Refika’yla Öze Dönüş (Back to Essentials with Refika) and food-focused video and photography productions for various brands.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Prof. Dr. İlber Ortaylı
Tarih Profesörü, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi
image
Yelda İpekli
Stratejik Pazarlama ve Marka Danışmanı