Prof. Dr. Emre Alkin
Prof. Dr. Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin

  • Akademisyen, Ekonomist & Yazar
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce
  • Fransızca

Ekonomi ve Finans
Türkiye Ekonomisi
Dünya Ekonomisi
Pandemi Süreci ve Ekonomik Etkileri – Şirketler Özelinde Yapılması Gerekenler
Faiz, Döviz, Altın, Borsa ve Kripto Paralar
Enflasyon ve İşsizlik

İş Dünyası ve İşin Geleceği
İş Dünyası

İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yönetimi

Prof. Dr. Emre Alkin; Saint Michel Fransız Lisesi’ni 1987 ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni de 1991’de bitirdikten sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1996 yılında Doktorasını yine aynı Üniversite’de tamamlayarak ve 1997’de “doçent”; 2002 yılında ise “profesör” unvanını aldı.
1999-2003 yılları arasında İMKB Başkan Danışmanlığı, 2000 yılında TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevini yürüten Prof. Dr. Emre Alkin; Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev yaptı. Çeşitli gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı, TV8, SKYTÜRK, A HABER, CNNTURK, TRTHABER, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapan Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.
2011-2021 yıllarında Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmış olan Alkin, İzmir’in spor kulüplerindenGöztepe Sportif A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği de yapmıştır. 2017 – 2019 yılları arasında Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır .
Ekim 2021’de İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. Alkin, “Uzlaşmazlık Çözümü” konusunda şirketler ve kamu arasında ulusal ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Ödeme Sistemleri, Mobil Teknolojiler, Finans ve Mali Konular ile ilgili uluslararası şirketlerde görev yapmaktadır.
Prof. Dr. Emre Alkin’in; “Risk Management”, “Finansal Aracılığın Evrimi”, “Bankalarda Risk Yönetimine Giriş”, Yalın Alpay’la birlikte kaleme aldığı “Dünden Bugüne Gaziantep”, “Her Şey Ekonomi Değil” , “Paylaşmasak Olmazdı”, “Fikret Mualla’nın Sanatı” ve 2017 yılının en iyi iş kitabı seçilen “Olaylarla Türkiye Ekonomisi” isimli, biri İngilizce olmak üzere farklı konularda kitapları bulunmaktadır. Ayrıca insan ilişkilerinin dünden bugüne evrimi üzerine yazdığı “Seve Seve Aldattım” isimli kitabı da 2017’nin çok satan kitaplar arasında yer almıştır. 2018 Eylül ayında çıkan “Mükemmeli Arayan Kadın” isimli ilk romanı ile de büyük ses getirmiştir. 2019 yılının Kasım ayında çıkmış olan “İktisattan Çıkış “kitabı oldukça beğenilmiş ve tüm geliri Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği’ne bağışlanmıştır. Mart 2022 yılında çıkan “İktisada Yeniden Giriş” adlı kitabının tüm gelirini Topkapı Üniversitesi Öğrenci Kulüplerine bağışlanmıştır.
Prof. Dr. Emre ALKİN, iki çocuk babası olup, Türkçe, İngilizce ve Fransızca konferanslar vermektedir.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image EXCLUSIVE
Murat Üzel
Haber Global TV Ekonomi Müdürü