Metin Uca
Metin Uca

Metin Uca

  • Sunucu, Oyuncu, Programcı, Yapımcı, Yazar
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe
  • İngilizce

Kurumsal Oyun & Aktiviteler
Stand Up & Sahne Şovları
Motivasyon

Neşeli sabah haber şovları ve yarışma programlarıyla tanıdığımız anlatıcı, sunucu, TV programcısı, oyuncu Metin Uca, tarihten gelen ilginç ayrıntılar, bugüne uzanan izleri, bilim sanat teknoloji ve gündelik yaşamdaki izdüşümleri ile katılanları eğlenceli, çok farklı bir söyleşi yolculuğuna çıkarıyor. Dünya halleri, farklı kültürler, insan ilişkileri, kadın erkek dünyasından bilinmeyen antropolojik düşünsel ve tarihsel farklılıklar üzerine sürprizli söyleşi ve gösterilerle pek çok farklı sektörün çalışanlarına dinamik, neşeli sunumlarla ulaşıyor. Bilim dünyasının tarihinden günümüze yüzlerce öykü, tıp tarihinden inanılmaz ayrıntılar mizahın dili ile sizi şaşırtacak, eğlendirecek içeriklerle zenginleşiyor. İçki, yemek, aşk tarihi, küçük şeylerin büyük sonuçları, gelecek nasıl olmayacak sorusunun yanıtlarıyla buluşuyor. Metin Uca başarısız başarı öyküleriyle iletişim tarihinin eğlenceli dil değişimlerini de sahneye taşıyor.

1961 yılında Hakkarili bir baba ve Söğütlü bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük bir bürokrat ailesinin çocuğu olarak ömrünün büyük bölümünü Ankara ve İstanbul’da geçirdi. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı. Van Erciş’te askerliğini tankçı asteğmen olarak yapan Uca,1987 yılında Anadolu Ajansı’nın sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı. Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibidir. 1999 – 2000 yıllarında TRT’ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı. Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul’da çalışmaya başladı. Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı. 1999-2003 yılları arasında Türkiye’nin en özgün ve eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye’yi Star ekranlarında sundu. 700 bölüm yayınlanan Passaparola ve TRT’de 180 bölüm yayınlanan Miras adlı programların sunucusu ve yaratıcı ekibinde yer alan Uca, Maydanoz, Büyüklere Masallar, Pişti isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü.
Metin Uca’nın, Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim, Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam, Tüh, Alışmadık Gözde Lens Durmaz, Her Book’a Mandanoz kitapları toplam 300 bine ulaşan satış rakamıyla yaşadığımız günlere neşeli bir bakış ortaya koymaktadır.
Tüm sokak hayvanlarının hamisi, koruyucusu olan ve “iyi sandığı derecede” İngilizce bilen Metin Uca evsiz ve hiç çocuk babasıdır.

Aleksandır Telefonu Kaldır
Cep telefonsuz olamayan gösteri
Cep telefonsuz duramayanlara hayatın anlamını sorgulatan “Aleksandır Telefonu Kaldır”, iki kişilik dev kadrosuyla sahnede. Sahneyi, Metin Uca’nın Aleksander Graham Bell ile birlikte paylaştığı bu eğlenceli gösteri, cep telefonlarımızla bugün yaşadığımız ilişkinin çocukluğuna inecek, hepimizin içindeki “iletişim” arzusuna ışık olacak.
Kahkahalarla güldüren, cep telefonu hallerini anlatan “Aleksandır Telefonu Kaldır” isimli gösteride, Alexander Graham, telefonun öyküsünü Metin Uca’nın ağzından anlatırken bugünkü kullanım hallerine de şaşırıp kalıyor.
Artık cep telefonsuz yaşayamayışımıza, teknolojik bir aleti kendimize benzetme girişimlerimize kahkahalarla güldüren Aleksandır Telefonu Kaldır, eski çağlardan günümüze iletişemeyişimizden yola çıkarak teknolojinin esiri oluşumuzun öyküsünü büyük bilim insanı Alexander Graham Bell’in eşliğinde Metin Uca’nın eşsiz üslubuyla seyirciye sunuyor.

Dilinizi Eşek Arısı Soksun
Metin Uca’dan “beyaz yakalılar”a özel gösteri: İster çalışma ortamında, ofiste, ister iş yerinizin konferans-seminer salonunda.
Dilimize takılanlar, dilden dile dolaşanlarla bizi biz yapan, konuşmayı şehvetle sevmemize yarayan iletişimimize ne oldu? Nasıl iletişememeye başladık, şahane Türkçemizin yetmediği yerde telefon dili ve plaza Türkilizcesi nasıl hakim oldu?
İşte Metin Uca’dan; hayatı plazalarda ofislerde geçen, takım elbiseli, döpiyesli güzel yurdum beyaz yakalılarına eğlenceli bol kahkahalı özel bir gösteri.
1,5 saat boyunca, iletişim, takım ruhu, beraber başarma ve bunun oluşumunda iletişimin kodları üzerine kahkahalarla izleyeceğiniz gösteri Dilinizi Eşek Arısı Soksun, günümüz Türkiye’sine eğlenceli bir iletişim penceresi açıyor.
Dilinizi Eşek Arısı Soksun; spor, magazin, gündelik, hayat, cinsellik, tv dünyası ve tarihten örneklerle iletişim öykümüze güncel-güldüren bir ayna tutuyor.

Bunu mu Demek İstedim?
“ÇOK PÜSÜR”LÜ Tarihi Komedi
Çatalın üçüncü dişi nasıl bulundu? Pantolon düğmeleri yerine daha önce ne kullanılıyordu? Tarih bize anlatılan büyük adamların tarihi mi yoksa küçük detaylar her şeyi değiştirir mi? Hitit usülü kaburga dolmasından Arap’ların alkolü bulmasına, kestane yerken dünya değiştiren Papa’lardan Abdülhamid’in baş hafiyesi, oyunlara konu olmuş Fehim Paşa’nın hiç inanamayacağınız, ağzınızı iki karış açık bırakacak içki arkadaşına kadar hiç bir yerde duymadığınız küçük tarihi öyküler; ÇOK PÜSÜR’lü Tarihi Komedi Bunu mu Demek İstedim’de. Metin Uca sizi tarihte hiç bilmediğiniz, hiç duymadığınız çok eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. İlk kez kaka tanrısıyla tanışacak kaybettiğimiz savaşların nasıl içecek adlarına döndüğüne şaşıracaksınız. Kadın-erkek ilişkileri, yeme- içme kültürü ve tuvalet üstüne aklınızı karıştıracak sorulara gülerek yanıtlar bulacaksınız. Doç. Dr. Özlem Kumrular’ın yazdığı bu gösteriyi Metin Uca oyunlaştırdı ve sahneye taşıdı.

Klasi-Komik
Mozart çaldı da biz dinlemedik mi diyenlere
Farklı kültürlerin, renklerin ve toplulukların benzersiz mozaiği olan ülkemiz, müzik çeşitliliği açısından da dünyanın en zengin ülkesi. Bu zenginlik, bu çeşitlilik bir kültür değil beğeni konusuna indirgense de bir renk cümbüşüne dönüşüyor. Ama herkes kendine yakın bulduğu müziği dinliyor, diğerlerine uzak duruyor. Çünkü diğerini tanımıyor. Klasik müzikte, geniş kitlelere ulaşamayan daha çok performans ve bilinen eserlerle kendi kitlesine seslenen bir tarz kalıyor. Metin Uca; 2 solist ve performans ustası küçük bir orkestra eşliğinde Klasi-Komik sahnesine; kimi zaman bir halk türküsünü, kimi zaman bir reklam jingle’ını, kimi zaman eski yüzyıllardan bir ezgiyi, kimi zaman da benzersiz klasik müzik eserlerini kendi üslubu ve eşsiz tespitleriyle taşıyor. Müzik dünyasının pek bilinmeyen ayrıntıları, anekdotları, birbirine benzeyen olayları ve daha önce işlenmemiş ilginç müzikal öğeleri Klasi-Komik ile kahkaha sağanağına dönüşüyor.

Eğlenceli Çözümler ve Passaparola
Metin Uca Passaparola’nın sahneye uyarlanmış interaktif uygulaması ile yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir inşaattan, otomotive, ilaç sanayiinden sigortacılığa, bankacılığa onlarca marka ile eğlenceli buluşmalar, farklı eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.
30 kişilik küçük gruplardan 1000 kişiye uzanan kalabalıklara, kapalı ve açık mekanda lansman, sunum, eğitim çalışmalarında sürpriz konuk olarak katılıp kablosuz kumanda cihazları keypad veya cep telefon yazılımlarıyla renkli, bilgili oyunlar oynatıyor.
Kuruluş veya markanın hizmet, ürün, ilke, tarihçe, iş yöntemleri, üretim teknikleri ve detayları gibi tüm eğitim unsurlarının dört seçenekli eğlenceli sorulara dönüştüğü, aralarına eğlenceli genel kültür sorularının yerleştiği yarışma üç ayrı kategori ve final ile armağanlar dağıtılarak 45 dakika, 1 buçuk saat aralığında eğlenceli, bilgilendirici bir etkinlik olarak gerçekleştiriliyor.
Keypad ve telefonlarla, doğruların kişi ve zamanla sıralanmasına dayanan oyunda farklı kategorilerde onlarca ödül dağıtılabiliyor. Uca ile yarışanlar hem kendi kurumları ve hizmetleri hem de tarih, bilim, sanat, magazin konularındaki bilgilerini tazeleyebiliyor.
Metin Uca ile Eğlenceli Yarışma “Passaparola” için iletişime geçebilirsiniz.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Ali İhsan Varol
Sunucu, Yapımcı ve Oyuncu