Haluk Börümcekçi
Haluk Börümcekçi

Haluk Börümcekçi

  • Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe

Ekonomi ve Finans
Küresel Ekonomi ve Türkiye Ekonomisinde Son Durum
Merkez Bankası ve Hazine Operasyonları
Finans Piyasalarında Ekonomik Temellere Dayalı Strateji Oluşturma
Maliye Politikası ve Faizler Üzerindeki Etkileri
Merkez Bankası Bilançosu ve Bankacılık İçin Anlamı
Türkiye’de Kamu ve Özel Sektör Borçluluk Göstergeleri

1966’da İstanbul’da doğdum. Liseyi İstanbul FMV Özel Işık Lisesi’nde bitirdikten sonra İTÜ Makina Mühendisliği’nden 1988’de mezun oldum. Ardından İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü MBA programını bitirdim.
İş hayatına Ekim 1989’da MT olarak Emlak Bankası’nda başladım. Orada Hazine bölümünde çalıştığım dönemde ise Marmara Üniversitesi Bankacılık Yüksek Lisans eğitimini tamamladım. 1993 yılında ise Dışbank Hazine’ye geçtim.
2001 krizi öncesi ve sonrasında Duayen Bankacı Vural Akışık ile yakın çalışmam ve beraber TÜSİAD için 2000 yılında hazırladığımız bankacılık sektörü ve TL’de devalüasyon tehlikesine ve bankacılık krizine dikkat çeken rapor çok ses getirdi ve gelişimime büyük katkı sağladı.
Sonrasında ise Banka Başekonomisti olarak Tayfun Bayazıt ve Faik Açıkalın gibi öndegelen CEO’lar ile uzun yıllar çalışma fırsatım oldu.​ Bu dönemde Referans Gazetesi’nde yayın hayatı boyunca köşe yazarlığı yaptım ve Türkiye Bankalar Birliği Ekonomi Çalışma Grubu’nda Başkan ve TÜSİAD Konjonktür Değerlendirme Çalışma Grubu’nda üye olarak görev aldım.
Fortis-TEB birleşme süreci sırasında gelen teklifler (biri TÜSİAD Baş Ekonomistliği poziyonuydu) arasından bir aracı kurumdan (EFG-Burgan) gelenini finans piyasalarından uzak kalmamak için kabul ettim ve profesyonel hayatımın son 4.5 yılını bu kurumda geçirdim.
2016 yılı başından itibaren ise, bağımsız araştırma şirketi olan “Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık” çatısı altında Türkiye piyasalarındaki 30 yılı aşkın profesyonel deneyimimi, isabetli tahmin ve bağımsız değerlendirmelerimle artık sadece abonelerime aktarmaktayım. Abonelerim arasında birçok Banka Hazine bölümü, portföy şirketleri, aracı kurumlar, reel sektör firmaları bulunmakta.

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Prof. Dr. Asaf Savaş Akat
Ekonomist, Yazar, Akademisyen
image
Prof. Dr. Emre Alkin
Akademisyen, Ekonomist & Yazar