Bihter Türkan Ergül
Bihter Türkan Ergül

Bihter Türkan Ergül

  • Koku Uzmanı, Sosyolog

1978 Bulgaristan doğumlu olan Bihter Türkan Ergül 6 yaşında Türkiye’ye geldi. Yaklaşık 32 yıldık koku ilmi ile ilgilenen Ergül eğitimini psikoloji üzerine yaptı. Sosyal bilimler mezunu olan Bihter Türkan Ergül kokunun insan psikoloji üzerindeki etkileri konusunda çalışmalar ve araştırmalarda bulunuyor.
Dünyanın sayılı koku uzmanları arasında bulunan Ergül Hollywood starları, dünya liderleri, sanat ve siyaset camiasının en çok bilinen yüzleri için kişiye özel tasarladığı eşsiz parfümleri ile tanınıyor.
2008 yılından itibaren Osmanlı Arşivlerinde koku tarihini ve gündelik yaşam üzerindeki etkilerini araştıran Ergül tüm çalışmalarını Mis Kokulu ve Kokulu Nağmeler adlı kitaplarıyla okurlarını buluşturdu. Araştırmalarına devam eden Bihter hanım ülkemizde ve birçok ülkede Osmanlı Koku Kültürü Konferanslarını vermeye devam ediyor.
25 Haziran Dünya Güzel Koku Günü ve Parfüm gününü ilan eden Ergül aynı zamanda Koku Kültürü Derneğinin Kurucusudur…
Doğal kokuların psikolojik etkileri ve kokunun medeniyetler üzerindeki önemi gibi araştırmalara devam eden Ergül Ülkemizde Koku Müzesi projesi için çalışmalarına devam etmektedir.
Kişiye özel parfüm tasarımında yeme içme alışkanlıklarının ten salgısı üzerindeki etkilerini dikkate alarak çalışan Bihter Hanım elde ettiği datalar ile tenin taşıyabileceği çiçek baharat ve meyve vb gibi özleri formülüze ederek kişinin ruh halini ve kokudan beklentilerini dikkate aldığını belirtiyor. Kokunuz İmzanızdır !!! düşüncesinden hareket ederek hem psikolojik olarak kendinizi iyi hissettirecek hem de kokusu ile fark yaratacağınız parfümler tasarlıyor…
Bihter Türkan Ergül evli ve 2 çocuk annesidir…

Medya Galerisi

  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
Prof. Dr. İlber Ortaylı
Tarih Profesörü, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi