Ayhan Ercan
Ayhan Ercan

Ayhan Ercan

  • Süper Gıda Uzmanı, TABDER Başkanı
Konuşma Yaptığı Diller
  • Türkçe

Sağlıklı Yaşam
Doğal, Kadim Tedavi Yöntemleri
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
Anadolu Halk Tababeti
Sağlıklı Beslenme
Süper Gıdalar
Çocuklarda Süper Gıda ve Tıbbi Kullanımı

4 Kasım 1970 yılında İstanbul’da doğmuştur. Çocukluk döneminde okul tatillerini babası Recep Bey’in Eminönü’nde ki aktar dükkânın da yani tıbbi bitkilerin kaynağında şifalı bitkileri, şifalı otları, baharatları öğrenerek geçirmiştir. Babasının vefatından sonra işletmeyi kendi üzerine alarak baba mesleğini devam ettirmiş, bitkiler ve etkileri üzerinde çeşitli araştırmalar yapmıştır.

Kısacası aktarlık mesleği aile mesleği olduğundan dolayı doğduğu günden bu yana bitkiler ile iç içe olan Ayhan Ercan TABDER’in (Tüm Aktar Baharatçı Tibbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği ) fikir babası olduğu gibi seçilmiş genel başkanıdır. Aktar ve Baharatçıların günümüz şartlarına ayak uydurmasını sağlayıp meslekte kalite çıtasını yükseltmek adına birçok çalışmaya imza atmış, ülkemizde ilk kez aktar ve baharatçıların devletimiz tarafından tanınmasını ve derneğimizin temsil hakkına sahip olmasını sağlamıştır. TABDER başkanı olarak mesleki konularda çıkarılan kanun çalışmalarının yürütüldüğü komisyonlarda görev almaktadır.

Yanlış bilinenleri düzeltmek ve halkımızı aydınlatmak adına birçok tv programına katılan Ayhan Ercan, Yabanmersini diye satılan yapay şekerli ürünleri deşifre etmiş, Altın çilek meyvesini halkımıza ilk kez sunmuş ve faydalarını anlatmış, Himalaya tuzunu ilk kez anlattığı gibi sahte tuzlar konusunda halkımızı bilinçlendirmiş ve Tansiyon hastalarının; zeytin, turşu, balık gibi tuzlu ve salamuralı ürünlerle barışmasını sağlamıştır.

Ayrıca yaptığı çalışmalar sonucunda ülkemizde ilk defa yulaftan pilav yapılmasını tavsiye ederek insanların kilo almadan pilav yemesini sağlamıştır.

Ayrıca boş zaman bulduğunda Anadolu’muzun fakir orman köylüleriyle bir araya gelerek köylüleri şifalı bitki toplama, kurutma yöntemleri konusunda eğiterek ve köylülerin ürünlerini pazarlamaları konusunda yön göstererek kendi sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirmeye başlamıştır.

Ayhan Ercan sektöründeki doğru bilinen bir çok yanlışı düzeltmeyi kendine misyon edinmiş bir doğa ve bitki dostudur. Doğal Süper Gıdalar kitabının da yazarıdır.

Medya Galerisi

  • Banner
  • Banner

Mirador ile Fark Yaratan Konuşmalar

Bu konuşmacı ile sorularınız mı var? Hemen bize ulaşın, en kısa sürede yanıtlayalım.

Benzer Konulardaki Diğer Konuşmacılar

image
İlknur Üstünuçar
Uzman Klinik Psikolog, Psikoterapist, Süpervizör, Allen Carr Türkiye Kurucu Ortağı ve Kıdemli Terapisti
image
Dr. Cenk Tezcan
Tıp Doktoru, Fütürist, Tıp Bilişimcisi