Gazeteciler, muhabirler, editörler dünyanın pek çok yerinde işlerini kaybediyor. Medya sektörü ne yazık ki, ekonomik zorluk dönemlerinde, en kolay insan harcanan sektörlerden bir tanesi.

Dijital dönüşümle birlikte medya sektöründe iş modelleri de değişirken makinelerin yaptığı gazetecilik yükseliyor.

Neden mi bahsediyoruz? Gelin New York Times’ın hazırladığı makaleye kısaca bir göz atalım;

ABD merkezli Bloomberg News‘ün bugün hazırladığı haberlerin yaklaşık üçte biri bir çeşit otonom teknoloji kullanılarak oluşturuluyor. Bloomberg’in Cyborg adlı yapay zeka sistemi, muhabirlere binlerce finansal rapor arasından doğru makaleleri oluşturmaları konusunda destek oluyor.

Aslında Cyborg adlı bu program ekonomi muhabirlerinin iş yükü olarak gördüğü analizleri, onlar için şikayet etmeden yapabiliyor.

Bloomberg’in yanı sıra daha önce Associated Press beyzbol ligi haberleri, Washington Post futbol gelişmeleri ve The Los Angeles Times da deprem haberleri için yapay zeka destekli sistemler kullandı.

Geçtiğimiz hafta ünlü İngiliz gazetesi The Guardian‘ın Avustralya versiyonu ilk yapay zeka destekli makalesini yayınladı. Bir başka finansal yayın organı Forbes da Bertie adlı bir yazılım aracılığıyla muhabirlerine haber ve hikaye şablonları oluşturma konusunda destek olacaklarını açıkladı.

 

Sektörde yapay zeka kullanımı artarken, medya yöneticileri bu teknolojilerin gazetecilik mesleği için bir tehdit oluşturmadığını söylüyor. Amaç gazetecilere daha önemli işlerinde destek olup vakit kazandırabilmek.

The Associated Press yöneticisi Lisa Gibbs şöyle diyor:

Gazetecilik mesleği yaratıcılıktır, meraktır; hikaye anlatımı ister, derin araştırma ve çaba ister, eleştirel düşünce ve muhakeme gücüne ihtiyaç duyar. Biz de çalışanlarımızın bunlara konsantre olmasını istiyoruz.”

Kaynak: Ozan Onat