Her geçen gün daha fazla verimizi dijital ortamlara aktarıyoruz. Özel bilgilerimizi siber saldırılardan koruyarak güvenli bir şekilde saklamak da çok daha önemli hale geliyor.

Dünyanın pek çok dev şirketi, kamu kurumları hatta okullar, hastaneler bile siber saldırılara maruz kalabiliyor. Ancak siber suçlar sadece büyük kuruluşların meselesi değil. Siz de öyle ya da böyle internet kullandığınız sürece, her an bir siber saldırının hedefi olabilirsiniz. Şifreleriniz çalınabilir, banka hesabınız boşaltılabilir, verileriniz silinebilir, bilgisayarınız kopyalanabilir.

Peki siber saldırıların yoğunlaştığı ve her geçen gün daha çok dijital dünyaya bağımlı hale geldiğimiz bir ortamda, kendimizi tüm bu saldırılardan nasıl koruyacağız? Indiana Üniversitesi‘nde siber güvenlik kliniğinde akademisyen ve yönetici olan Scott Schackelford yapmamız gerekenleri 5 temel adımda listeliyor:

1- Her zaman güncel kalın

Tüm yazılımlarını ve işletim sistemlerinizi güncel tutun. Bunu kolaylaştırmak için mevcutsa “otomatik güncelleme” seçeneğini kullanın. Ek olarak tabii ki virüs ve kötü amaçlı yazılımları tarayacak ve tespit edebilecek koruyucu yazılımlar kullanın. Bunların ücretsiz olanları da mevcut. Mesela Avast.

2- Güçlü ve size özel şifreler kullanın

Yeni şifreler üretmek ve her defasında onları hatırlamak kolay bir süreç değil. Ancak dünyada pek çok insan 123456 gibi oldukça kolay şifreler kullanıyor ve hack’leniyor.

Şifreniz en az 14 harften oluşsun. Mesela favoriniz olan, beğendiğiniz bir cümle, dize bulun. Ardından bu cümlede yer alan kelimelerin ilk harflerini alın. Rakamlar, noktalama işaretleri, semboller ekleyin. Uzunluk çok önemli. Ayrıca herhangi bir şekilde size iletilen “varsayılan” şifreyi, mesela yeni satın aldığınız internet bağlantısının modem şifresini, değiştirmeyi unutmayın.

Karmaşık şifre kullanıp hatırlayabilmek için şifre yöneticisi programları da kullanabilirsiniz.

3- Çok faktörlü kimlik doğrulama

Son dönemde pek çok web sitesi, uygulama, güçlü bir şifrenin yanısıra, ikinci bir adım olarak cep telefonunuza iletilen ek bir şifre veya emailinize ulaşacak ayrı bir kod gibi ek güvenlik adımları kullanmaya başladı. Çok faktörlü doğrulama olarak adlandırılan bu sistem, bir hackerın hesaplarınıza girmesini oldukça zorlaştırır.

Kullandığınız herhangi bir hesapta böyle bir seçenek varsa, mutlaka kullanın.

4- Önemli dosyalarınızı şifreleyin ve yedekleyin

Münkünse bilgisayarınızda ve akıllı telefonunuzda yer alan dosyaları şifreleyin. Böylece bir hacker bu dosyaları ele geçirse bile, hiç bir işine yaramaz. Bunu yapmak için bazen ek yazılımlar yüklemek ve sistem ayarlarını değiştirmek gerekebilir. Bazı üreticiler bunu siz haberiniz olmadan da yapıyor olabilir.

Tabii ki şifrelemek yetmiyor, dosyanıza sahip çıkmak istiyorsanız, yedekleme yapmayı unutmayın. Önemli dosyalarınızı kullanığınız bilgisayarda saklasanız bile, dosyaların bir kopyasını harici bir hardiskte, bir diğer kopyayı da bulutta tutmakta fayda var.

5- Halka açık kablosuz bağlantı kullanırken dikkatli olun

Halka açık bir Wi-Fi bağlantısı kullandığınızda, o bağlantıyı kullanan başka birinin sizin tüm iletişiminizi takip edebileceğini unutmayın. Bunu engellemek için Tor gibi ücretsiz ve şifreli tarayıcılar kullanabilirsiniz.

Ayrıca internet trafiğinizi şifrelemek ve başkalarının takibini engellemek için VPN kullanmak da bir seçenek. Hem ücretsiz hem de ücretli pek çok VPN seçeneği olduğunu hatırlatalım.

Şunu unutmamakta fayda var. Hiç kimse, hiçbir organizasyon, hiçbir bilgisayar yüzde yüz korumaya sahip olamaz. Yeterli sabrı, maddi kaynağı ve becerisi olan biri dünyanın en yüksek korumaya sahip sistemine bile giriş yapabilir. Ancak bu faydalı adımları atmak, her tür saldırıda öncelikli kurban olmanızı ve tatsız bir durumla karşılaşmanızı engeller.

 

Kaynak: Ozan Onat