Pandemi, gerek yaşam tarzlarımızda gerekse iş yapış biçimlerimizde daha uzaktan, daha temassız ama daha verimli ve sağlıklı ve bir küreselleşme sürecini kaçınılmaz hale getirdi. Profesyonel konuşmacı olmak son yıllarda oldukça popüler durumdaydı ancak pandemi ve evde kalmanın da etkisiyle herkes uzmanlık alanlarını diğer insanlarla paylaşmakla, konuşma yapmakla daha çok ilgilenir oldu. Instagram canlı yayından geçilmez oldu. Webinarlar, online eğitim ve online atölyeler yapılmaya başlandı. Podcastler yükselen trend haline geldi. Kısacası herkes konuşmaya, anlatmaya başladı. Kendi fikirlerinizi paylaşabilmek ve insanlara ilham verebilmek harika bir fırsat. Ama herkes konuşmacı olabilir mi, iyi konuşma yapabilir mi? Anlattıkları gerçekten eğitici ve önemli mi? Yanıt kuşkusuz ki “hayır”.

 

Bir konuşmacı ajansı olarak konuyla ilgili tecrübe ve gözlemlerimizi aktarmak, konuşmacı olmak isteyen yeni isimlere rehberlik yapmak işimizin bir parçası. Ancak baştan söyleyelim ki; konuşmacı kariyeri yapmak gerçekten çok zor. Konuşmanın, hızlıca kolay para kazanmanın yolu olduğunu, hazırladığınız bir sunum ya da içeriği yıllarca sunabileceğinizi düşünüyorsanız baştan vazgeçin. Başarılı bir konuşmacı olmak için gerçekten çok çalışmak, çok okumak, çok dinlemek ve tüm dünyayı çok iyi takip etmek, kendinize yatırım yapmak yani gerçekten emek ve zaman harcamak gerekiyor.

 

Mirador’un portföyünde yer alan konuşmacılar, ilaç sektörü ağırlıklı olmak üzere akaryakıt, banka, otomotiv, perakende, sigorta gibi bir çok sektöre 5 yıl gibi kısa bir sürede 1000’in üzerinde konuşma yaptılar. Bir konuşma ve konuşmacı için en önemli şey nedir diye sorsanız ilk cevabımız “içerik” olacaktır ama en az onun kadar önemli bir konu daha var; “samimiyet”, kendi gibi olmak. Konuşma sahnesini tiyatro sahnesine benzetemiyoruz biz. Bir konuşmacı ne kadar kendi gibi olursa, o kadar rahat oluyor. Olmadığınız bir şey olmaya çalışmayın. Katılımcı zaten anlıyor ve o deneyim olumsuz sonuçlanıyor. Bunlar ilk ipuçları …

 

Size bu yazı dizisinde toplantılarda ve online dünyada iyi ve aranan bir konuşmacı olmanın yollarını kendi tecrübelerimizden aktaracak, yolculuğunuzda rehberlik yapmaya çalışacağız. Her hafta yayınlayacağımız bu yazı dizisinden sonra da kurumlarda çalışan takipçilerimize, ihtiyaçları doğrultusunda, hedef kitlelerine en uygun konuşmacıyı nasıl seçecekleri hakkında bilgiler vereceğiz. Umarız faydalanırsınız.