Ara :

Ara

Generic filters

Exact matches only

Filter by Custom Post Type

Ara

Generic filters

Exact matches only

Filter by Custom Post Type

Finlandiya Nüfusunun %1’ine Yapay Zeka Öğretiyor

Yapay Zeka teknolojisi ve yaratacağı dönüşüm son dönemde sıklıkla konuşulan bir konu. Her ne kadar yeni bir konu olmasa da, teknolojinin gelişmesi ve uygun koşulların oluşmasıyla yapay zeka iş ve gündelik yaşamımıza fazlasıyla dahil oluyor, olacak.
Yapay Zeka teknolojisinin potansiyelinin farkında olan bazı devletler ise ulusal politikalar geliştirerek dünya liderliğine oynamaya ya da en azından rekabette geri kalmamaya çalışıyorlar. Çin ve ABD yapay zeka teknolojisinde dünya liderliğine göz dikse de, aslında tüm dünyada konunun uzmanlarının yetiştirilmesi konusunda ciddi eksiklik var. Teknolojinin farkındalığının yaratılması ise bambaşka bir mesele.

Eğitimde yıldız ülke olarak öne çıkan Finlandiya, Yapay Zeka eğitimi konusunda önemli bir adım atıyor. Hükümet ve özel sektörün desteğiyle nüfusun %1’ine temel yapay zeka eğitimi veriliyor. Başta ücretsiz üniversite kursu olarak başlayan programın, ulusal çapta yaygınlaştırılmasına karar verildi.

Böylece ülkenin önümüzdeki yıllarda ABD ve Çin gibi ülkelerle rekabette geri kalmaması amaçlanıyor. Ancak buradaki temel amaç üst düzey yazılımcı veya mühendis yetiştirmek değil, bu teknolojinin farkındalığını yaratmak ve katılanların yapay zekayı kendi profesyonel hayatlarına entegre etmesi konusunda destek olmak.

Finlandiya Ekonomi Bakanı Mika Lintilä ilginç ve çarpıcı bir açıklama yapıyor;

“Bizim yapay zeka teknolojisi geliştirme konusunda Pekin ve Washington’la yarış içine girmemizin bir anlamı yok. Yapay Zeka geliştirmede lider ülke olmak için yeterli kaynağımız yok. Ama bu teknolojiyi nasıl kullanacağınız? İşte o bambaşka bir konu.”

Kodlama becerisi gerektirmeyen kurslarda katılımcılar yapay zekanın temellerini öğreniyorlar. Gerçekleştirilecek eğitimlerle biligisayar bilimlerine uzak kitlelere farkındalık sağlamak, yapay zekanın riskleri ve fırsatları konusunda bilinçlendirme yapmak amaçlanıyor.

 

Kaynak: Ozan Onat

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.