Dünya tarihi ilginç olaylarla dolu. Peki hangi tarihteki ilkleri ne kadar biliyorsunuz? Dünya tarihini değiştiren ilginizi çekebilecek ilkleri sizin için derledik.

Youtube’da Paylaşılan İlk Video

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesinde paylaşılan ilk video YouTube’ın eş kurucularından Jawed Karim’in yer aldığı bir videodur. Bir hayvanat bahçesi önünde geçen ve 23 Nisan 2005 yılında YouTube’a yüklenen video 19 saniye sürmektedir.

İnternete Yüklenen İlk Kişisel Fotoğraf

1992 yılında internete ilk kişisel fotoğraf yüklendi. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) çalışan yazılımcı Silvano de Gennaro, o dönem CERN’de çalışanları bir araya getirmek için bir müzik festivali başlatmıştı. Gennaro festivallerden birinde, araştırma merkezinde görev yapan dört fikir uzmanı kadının fotoğrafını çekmişti. CERN’in web sitesinin kurucusu, Gennaro’dan fotoğrafı siteye yüklemesini istedi. Gennaro fotoğrafı, photoshopun ilk versiyonuyla bir albüm kapağına dönüştürerek “Korkunç CERN Kızları” başlığıyla sitede paylaştı.

Bilgisayar Animasyonu İle Üretilen İlk Film

Tarihte bilgisayar animasyonu ile üretilen ilk film Toy Story’dir. Bu film yeni bir şirketin, Pixar’ın doğuşunu sağlamıştır. Pixar da animasyonda yepyeni bir tarzın doğuşuna öncü olmuştur.

İlk Elektronik Bilgisayar

1941 yılında savaş sırasında yapım emri verilen, 1945’te şekillenen ve 1947 yılında basına tanıtılan ilk elektronik bilgisayar ENIAC, günümüzdeki bilgisayarların atasıdır. ENIAC, ilk elektronik veri işleme kapasiteli ve elektrikle çalışan bilgisayardır. 2. Dünya Savaşı sırasında, ABD’li bilim insanları tarafından icat edilmiştir. 167 metrekarelik bir alana ancak sığabilen ENIAC’ın ağırlığı da 30 tondu.