Dünya tarihi ilginç olaylarla dolu. Peki hangi tarihteki ilkleri ne kadar biliyorsunuz? Dünya tarihini değiştiren ilginizi çekebilecek ilkleri sizin için derledik.

İlk Arama Motoru

Arama motoru denildiğinde akıllara ilk Google geliyor fakat tarihte kullanılan ilk arama motoru farklıdır. İnternet dünyasının ilk arama motoru, McGill Üniversitesi öğrencisi Alan Emtage tarafından 1990 yılında kuruldu. Dosya arama üzerine kurgulanan Archie adını taşıyan bu arama motoru herkese açık FTP sunucularının dosya listelerini depoluyordu. Böylece herkese açık dosyaları bulmak ve indirmek çok kolay bir hale geliyordu. 1990’lı yılların ortalarına doğru WebCrawler , Megallan, Excite, Infoseek gibi farklı arama motorları internet dünyasına girdi.

İlk Tükenmez Kalem

Tükenmez kalem ilk kez 1938 yılında Macar heykeltıraş ve gazeteci Lasalo Biro tarafından bulundu. Biro, o yıllarda Budapeşte’de hükümet tarafından finanse edilen bir dergi çıkarıyordu. Bir gün, derginin basıldığı matbaaya gittiğinde, çabuk kuruyan mürekkeplerin sağlayacağı yararları düşündü ve ilk tükenmez kalem prototipini geliştirdi. Biro, 10 Haziran 1943 yılında mürekkep damlatmayan bir kalemin patentini kendi adına tescil ettirdi. Biro patenti altında halka satılan ilk tükenmez kalemler ise, 1945 yılında Buenos Aires’te Eterpen şirketi tarafından piyasaya çıkarıldı.

İlk SMS

Bugün gönderilen ilk kısa mesaj Vodafone’da mühendis olarak çalışan İngiliz Neil Papworth tarafından 1992’de Vodafone yöneticisi Richard Jarvis’e gönderildi. Ancak sanıldığı gibi ilk SMS cep telefonundan cep telefonuna yollanmadı. Papworth mesajı şirketteki bir kişisel bilgisayardan yöneticisinin cep telefonuna yolladı. Tarihteki ilk kısa mesajda ise “Mutlu Noeller” yazıyordu.

İlk Domain ( Alan Adı )

15 Mart 1985′te tescillenen symbolics.com, internetteki ilk alan adı olma özelliğini taşımaktadır. Her yıl binlerce kişi symbolics.com’u ziyaret ediyor. Halen 320 milyondan fazla alan adının ilk ve en eski kayıtlı alan adı olma özelliğini taşıyor.