Dünya tarihi ilginç olaylarla dolu. Peki hangi tarihteki ilkleri ne kadar biliyorsunuz? Dünya tarihini değiştiren ilginizi çekebilecek ilkleri sizin için derledik.

İlk Ansiklopedi

1559 yılında Basle’de Encyclopaedia Seu Orbis Disciplinarum adıyla yayımlanan kitap, dünyada ilk ansiklopedi olduğu bilinmektedir. Yazarı Paul Scalich’tir. Kitabın adı “bir daire içinde öğrenmek” anlamına gelmektedir. İçindeki konular alfabetik bir sıraya dizilen ilk ansiklopedi ise, Antoine Furetiere tarafından hazırlanan Dictionnaire Universel’dir.

Dünyanın İlk Web Sitesi

Dünyanın ilk web sitesi olan World Wide Web, 20 Aralık 1990 yılında, CERN laboratuvarlarında bilgisayar profesörü olarak çalışan Tim Berners-Lee tarafından kurulmuştur.

Dünyanın İlk Dijital Kamerası

Kodak mühendislerinden Steve Sasson, 1975 yılının Aralık ayında dünyanın ilk dijital kamerasını icat etti. Kamera bir tost makinası büyüklüğündeydi, sadece siyah beyaz çekim yapabiliyordu ve fotoğrafları içindeki kasete kaydetmesi 23 saniye sürüyordu.

İlk Online Satış

İlk e-ticaret işlemi, 11 Ağustos 1994’te Sting’in “Ten Summoner’s Tales” CD’si NetMarket web sitesinde 12.48 USD fiyatından satıldı.