Dünya tarihi ilginç olaylarla dolu. Peki hangi tarihteki ilkleri ne kadar biliyorsunuz? Dünya tarihini değiştiren ilginizi çekebilecek ilkleri sizin için derledik.

İnternetin İlk Kullanımı

İnternet, dünya üzerinde ilk kez 1965 yılında Amerika’da kullanılmıştır. İnternet sisteminin temelinde bilgisayarların birbirleriyle haberleşmesi, kendilerindeki bilgileri birbirlerine aktarımı esası bulunmaktadır. 1969 yılında Amerika’nın çeşitli üniversitelerinde bulunan bir ana bilgisayar ve 4 merkez arasındaki ilk bağlantı sağlandı ve internet sisteminin ilk temelleri atıldı. ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan bu sisteme : “ARPANET” adı verilmiştir. Türkiye’de internet ilk olarak ODTÜ’de, 1993 yılının Nisan ayında kullanılmaya başlandı.

İlk Kredi Kartı

Dünyanın ilk kredi kartı ABD’de bir ihtiyaçtan doğmuştur. Araç sayısının artışıyla yakıt tüketimi harcamaları artınca, taşımacılık şirketleri artan yakıt giderlerini daha kolay karşılamak, petrol istasyonları ile daha kolay ticaret yapabilmek adına kredi kartı kullanımını başlatmışlardır. Böylece 1921 yılında Western Union, müşterilerine kredi kartı vermeye başlamıştır.

İlk Fotoğraf Makinesi

Dünyadaki ilk fotoğraf makinesi, 1300 yılında objektifsiz “Camera Obscura” adıyla Araplar tarafından icat edilmiştir. Ancak bu çalışmanın pratik hale gelmesi için uzun bir zaman geçmesi gerekmiştir. 1550 yılında Nürnbergli Cardan, küp biçimindeki kameranın önündeki deliğe ufak bir cam küre yerleştirmiştir. 1795 yılından sonra Nicephore Niepce, fotoğraf makinesi alanında çığır açarak 1826 yılında ilk kalıcı fotoğraf görüntüsünü yakalamayı başarmıştır.

İlk E-mail

1971’de ilk e-mail Ray Tomlinson tarafından yakınındaki bir bilgisayara gönderildi. Yazılımcı Tomlinson, gönderdiği mailini tam olarak hatırlamadığını ancak QWERTYUIOP veya benzeri bir şey gönderdiğini açıkladı.