Yeni bir yıla ve hatta yeni bir 10 yıla başlıyoruz. Takvimler 2019’dan 2020’lere doğru ilerlerken dijital dünyaya ilişkin bir olası gelişme, uzun yıllar küresel gündeme damgasını vurabilir.

Endüstri4.0, Nesnelerin İnterneti (IOT), Yapay Zeka, Büyük Veri gibi kavramları çoğunuz duymuşsunuzdur; Splinternet kurulumunu ise ayrıntılı pek azınız!

Türkçe’ye “Bölünmüş / Parçalanmış İnternet” olarak çevirebileceğimiz sözcük, artık yerkürenin her yerinden iyi-kötü amaçlı hale gelerek dünya ilişkisi nedir. ) anlamında ve bunun 2001 yılından beri (ağırlıkla İnternet’in geleceğiyle ilgili tartışmalarda) kullanılmakta. Kişisel kanaatim ise, önümüzdeki birkaç yıl dijital gündeminde en çok duymaya başlayacağımız sözcüklerden biri olacağı içindir. Peki neden?

ABD-Çin Ticaret Savaşı ve 5G.

2020’den itibaren ABD, AB, Japonya, Güney Kore gibi Batı dünyasının gelişmiş ülkeleri ile Çin, Rusya gibi Doğu Yakası’nın süper güçleri mobil iletişimde 5. Kuşak iletişim yani 5G’ye geçecek ve mobil ağlar artık her şeyin içindir oturacak. Bireysel yaşamda her türlü bilgi, iletişim ve medya hizmetlerini çok daha hızlı ve anında erişme ve kullanma imkanı sunarken akıllı telefonlarımız ev, araba ve sahip olduğumuz her türlü irili ufaklı amaçlı birer İnternet nesnesine dönüşüyor. İş hayatımızda da Endüstri4.0 dönüşümü ile mal ve hizmet üretim sürecileri İnternet ağına eklemlenecek ve buradan toplanacak Büyük Veri yığınlarından çıkartılmış içgörülerle satış-pazarlama, operasyon,

Tüm bu işlemlerin artık anında ve her zaman, her yerden gerçekleştirilebileceği ve bunu uygulayan ilk kez, firmaların ve bireylerin toplumsal ve ticari üstünlük olanaklarının 5G hakkında küresel bir mücadele yaşanıyor. Batı Bloku, lider 5G teknoloji tabanlı bileşenleri Çin Huawei firmasına karşı güvenlik için burada ambargo çalışmaya başladı ve bu konudaki özellik Huawei’nin Batılı rakipleri Nokia ve Ericsson gibi firmalardan tedarik etmeyi planlıyor. Çin ise, Huawei’nin teknolojik liderliği geliştirmek hem kendi toplumunu ve şirketlerini bu yeni döneme hazırlıyor, hem de bu teknolojiyi Rusya gibi ülkelere de ihraç ediyor.

ABD-Çin Ticaret Savaşı’na yansımaları, 2020 ve önümüzdeki birkaç yıl dijital gündemine damgasını vuracak. 2020 sonrası süreç, teknolojik altyapıdan akıllı cihazlara dijitalleşmeyle ilgili aklınıza gelebilecek hemen her alanda kullanılabilirek bloklaşmayı arttırabilir ve diğer teknolojiler için gereklidir açabilir.

İşte böyle bir sert senaryonun en çok zarar vereceği yer ise, İnternet’in bütünlüğü olacak. 25 yıla yakın bir zamandan beri dünyadaki seçenekler birbirleriyle iletişimini, sosyal ve ticari etkileşiminizi internet’in yarattığı bu küreselleşme ikliminin hemen hemen devlet ortamında yarattığı avantaj ve dezavantajlar var. İnternet için küresel bir güç olmak için avantaj sağladı ama kendi toplumsal ideolojisinin bu küreselleşme iklimi üzerinden değişmemesi için de İnternet üzerinde ciddi bir sansür uygulamakta. Keza Rusya da benzer nedenler ve milli güvenlik konusunda mevcut küresel İnternet ağından bağımsız kendi İnternet ağını kurmak için Huawei ile bir 5G ekonomik anlaşması imzaladığını açıkladı.

Elbette bu gelişmeler, İnternet’in geleceği konusunda kaygı verici. Eğer ABD-Çin Ticaret Savaşı’nda 2020 ve İnternet İnternet, küreselleşme ve dijitalleşme sözcükleri yerine Splinternet, bölünmüşlük ve ayrışma sözcüklerini bol bol kullanabilirsiniz.

Umarım benim bu karamsar senaryom değil, süper güçlerin akl-ı selim içinde yapacaklarını ve yeryüzünü yaşanacak bir yer haline getirecek anlaşmaları gerçek olur.

Kaynak : İsmail Hakkı Polat